Firmy farmaceutyczne nie chcą męskiej antykoncepcji. Powód jest banalny

Beata Dżumaga 05.04.2017
Wiemy, dlaczego firmy farmaceutyczne nie chcą wprowadzić na rynek antykoncepcji dla mężczyzn
Fotografia: East News

Antykoncepcja dla mężczyzn nie jest na rękę firmom farmaceutycznym. Sytuacja wyglądałaby inaczej, gdyby na ich czele stały... kobiety.

Antykoncepcja dla mężczyzn ma potencjał, aby zgarnąć nawet połowę zysków ze światowego rynku damskich środków antykoncepcyjnych, a także zmniejszyć przychody ze sprzedaży prezerwatyw. Jak podaje Bloomberg.com, największymi graczami na tym rynku są jednak wielkie koncerny farmaceutyczne, którym pojawienie się konkurencji w postaci antykoncepcji dla mężczyzn, może poważnie zagrozić.

Główną rolę gra tu fakt, że wielkie przedsiębiorstwa są prowadzone przez białych mężczyzn w średnim wieku, których łączy ta sama myśl – że nigdy by tego nie zrobili – mówi w rozmowie z Bloomberg.com Herjan Coelingh Bennink, profesor ginekologii, który prowadził badania nad takimi środkami antykoncepcyjnymi jak Implanon czy Cerazette. - Gdyby te firmy były prowadzone przez kobiety, wyglądałoby to zupełnie inaczej.

Metoda męskiej antykoncepcji, o której mowa, to RISUG (ang. reversible inhibition of sperm under guidance). Pomysł opracował profesor Sujoy Guha z Indii. Naukowiec na swoje badania poświęcił ponad 30 lat. Jego metoda polega na wstrzyknięciu w nasieniowody żelu polimerowego. Dzięki niemu plemniki  są odpowiednio upośledzane podczas przepływu przewodami nasiennymi i stają się niezdolne do zapłodnienia. Do tego zabieg jest całkowicie odwracalny – wystarczy drugi zastrzyk.

Profesor Guha twierdzi, że taka metoda antykoncepcji dla mężczyzn jest skuteczna w 98 proc. – czyli w takim samym stopniu co prezerwatywa. W dodatku, jak przekonuje naukowiec, nie ma skutków ubocznych. W Indiach skorzystało z niej ok. 540 mężczyzn. Nie zdarzyło się, aby ich partnerki zaszły w ciążę, a zastrzyk z męską antykoncepcją ochotnicy dostali 13 lat temu.

Aktualnie w Indiach trwa trzecia faza testów klinicznych nad męską antykoncepcją. Pomysłem zainteresowała się także amerykańska organizacja non-profit. Wszystko wskazuje jednak na to, że przyjdzie nam jeszcze długo poczekać, zanim męska antykoncepcja stanie się ogólnodostępna.

Antykoncepcja dla mężczyzn - nie wszystkim ten pomysł się podoba
Fotografia: East News

Dlaczego firmy farmaceutyczne nie chcą wprowadzić antykoncepcji dla mężczyzn?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów