Firma płaci pracownikom za dojazd rowerem do pracy. Tak, to się dzieje w Polsce

Katarzyna Mordalska 05.01.2017
rowery
Fotografia: www.pixabay.com

Stawka za każdy przejechany kilometr to 50 gr. W prosty i przy okazji ekologiczny sposób można dorobić do pensji.

Firma projektowa EC Engineering z Krakowa od kilku lat płaci pracownikom za dojazd rowerem do pracy. Na dofinansowanie mogą liczyć nie tylko cykliści, ale także osoby, które porzucą samochód na rzecz spaceru – informuje portal Transport-publiczny.pl. Ze statystyk firmy wynika, że z takiej możliwości w ciągu minionego roku skorzystały 42 osoby, w tym 7 kobiet.

Portal podlicza, że przy stawce 0,50 zł za kilometr pracownicy w sumie zarobili dodatkowo 14,5 tys. zł w ciągu jednego roku. Pokonany dystans wyniósł aż 29 tys. km i jest to nowy rekord, gdyż w porównaniu z rokiem poprzednim, wynik jest o 500 km wyższy. Warto podkreślić, że liczony jest dystans zarówno do pracy, jak i z pracy do domu. Rekord pokonanej trasy wyniósł 3742 km w ciągu 7 miesięcy i, jak łatwo policzyć, to dodatkowe 1871 zł do rocznej pensji.

Nie jest to jedyny ukłon krakowskiej firmy w stronę pracowników, która zorganizowała także podsumowanie akcji na zakończenie sezonu rowerowego. Było ono połączone z konsultacjami dietetycznymi i rozmowami ze specjalistami w zakresie zdrowia i dbania o kondycję fizyczną. Pracownicy doradzali się w sprawie ćwiczeń oraz mieli okazję wykonać za darmo analizę składu masy ciała.

Firma EC Engineering zatrudnia ponad 200 inżynierów, którzy zajmują się projektowaniem najszybszych pociągów elektrycznych dla transportu na całym świecie. W 2004 roku do profilu jej działalności dołączyło także planowanie z zakresu lotnictwa. Firma nastawia się na zwiększenie swojej obecności na zagranicznych rynkach.

Przykład idzie z Francji

Takie rozwiązania są już znane z innych europejskich miastach, ale cieszy fakt, że małymi kroczkami przychodzą także do Polski. We Francji inicjatywa dofinansowywania dojazdu rowerem do pracy padła ze strony samego rządu. Już w 2014 roku państwo płaciło 25 eurocentów za każdym, pokonany w ekologiczny sposób kilometr z i do miejsca pracy. Szacuje się, że rower jako środek komunikacji wybiera regularnie około 3 mln Francuzów. Specjaliści podkreślają, że zmotywowanie pracowników do takiej formy aktywności niesie ze sobą korzyści także dla właścicieli firm.

Z punktu widzenia pracodawcy, takich korzyści jest o wiele więcej. Pracownik dojeżdżający do pracy rowerem ma lepszą kondycję, jest zdrowszy i rzadziej choruje. Ma także więcej energii, dzięki czemu jest bardziej kreatywny, życzliwy i pozytywnie nastawiony do pracy i współpracowników – mówi Wprost.pl Łukasz Mentel, Dyrektor ds. Rozwoju Produktów Benefit Systems.

Dojazd rowerem do pracy z roku na rok staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Pozostaje mieć nadzieję, że więcej pracodawców w kraju zda sobie sprawę z korzyści takiego systemu benefitów w swojej firmie. Dobrą formą motywacji jest nie tylko dofinansowanie takiej ekologicznej podróży, ale także zakup rowerów. Z tej możliwości skorzystała m.in. Ikea, która dla swoich polskich pracowników zakupiła w 2008 roku 2 tysiące jednośladów. Nic tak nie buduje pozytywnego wizerunku firmy jak dobra inwestycja w benefity dla pracownika. Ciekawych możliwości jest więcej, zamiast zwykłych karnetów na siłownię.

Zanim włączysz się do ruchu, może warto się dokształcić? Sprawdź przykładowe pytania w testach na kartę rowerową.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów