Filip Chajzer mówi "jak odjanuszyć faceta". Tylko nie wiadomo, czy to żart, czy kopalnia stereotypów

Redakcja 21.10.2016
Filip Chajzer
Fotografia: East News

Felieton dziennikarza można interpretować na dwa sposoby. Na pewno miało być zabawnie, ale trudno jednoznacznie ocenić, czy naprawdę tak wyszło.

Filip Chajzer, jeden z ulubionych reporterów TVN i dziennikarzy radiowych, zaczął współpracę z portalem Polki.pl. W pierwszym felietonie wziął na warsztat Januszy, czyli polskich mężczyzn.

Podobno każda polska kobieta ma takiego Janusza w swoim domu. A dziennikarz wie, co zrobić, żeby takiego partnera skutecznie "odjanuszyć". Czytając ten tekst można dostrzec, że świat opisywany przez dziennikarza pełen jest stereotypów i krzywdzących opinii. Trudno ocenić, czy felieton jest szczery, czy może jednak ironiczny.

Portret Janusza

Jaki jest Janusz według Filipa Chajzera? Nieczuły, brzydki, zaniedbany. Koniecznie trzeba to zmienić. Reporter wie, jak to zrobić, ponieważ sam poddał się "odjanuszeniu" i teraz może pochwalić się tym, że jest facetem niemal idealnym. Dziennikarz uwielbia oglądać filmy romantyczne i przed napisaniem felietonu dla Polki.pl był na "Bridget Jones", która mu się bardzo podobała.

Wyśmienita jak obie poprzednie – 5/5. Doskonały scenariusz, teksty, gra. Owszem Bridget nie wygląda już jak Bridget, ale wszyscy się starzejemy, byle z godnością. Ja na starość pierwszy raz wybrałem się na manicure. Chociaż "wybrałem" to duże słowo. Zostałem umówiony i doprowadzony. Z małym oporem, bo prosty ze mnie chłopak, a obcinaczka w Rossmannie kosztuje 4 złote. Tym bardziej 50 złotych za tę mało męską rozrywkę wydawało mi się małym zgięciem pałki – płynnie zmienia temat dziennikarz.

Zaniedbane dłonie to kolejny znak rozpoznawczy polskiego Janusza. Filip Chajzer wydał jednak trochę więcej pieniędzy niż na obcinaczkę do paznokci i szczyci się teraz dłońmi piękniejszymi, niż reszta panów.

Za ciosem, następnego dnia do porządku doprowadziłem jeszcze giry. Są jak nowe. Niestety, całe lato chodzenia "na Cejrowskiego" nie zrobiło im najlepiej. Grupa docelowa portalu Polki.pl to naturalnie kobiety, więc na całe szczęście ja i moja szczerość nie wystawiamy się na mainstreamowe szyderstwa Januszy internetu – żartuje dziennikarz puszczając oko do czytelniczek portalu. 

A Ty masuj go

Filip Chajzer przedstawił gotową receptę na "odjanuszenie" Polaków: kino, manicure, pedicure, a na deser masaż tajski. Na szczęście Polka nie powinna się martwić się o to, że Janusz zakocha się w którejś z masażystek. Dziennikarz uważa, że Tajki i Balijki nie są urodziwe, więc nie powinniśmy się bać, że Janusz nie wróci z masażu prosto do domu. Filip Chajzer zakłada również, że panie te kobiety nie rozmawiają po polsku, więc Janusz nie będzie mógł zaprosić ich na randkę. 

Felieton napisany jest chaotycznie i nie wiadomo, czy autor pisze to, co myśli, czy jego każde zdanie jest żartem. Miejmy nadzieję, że wszystko należy traktować z przymrużeniem oka, ponieważ ilość krzywdzących stereotypów w nim zamieszczona pokazuje, że autor mimo kina i zabiegów upiększających, wciąż może być Januszem, jak sam pogardliwie i klasistowsko nazywa Polaków.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów