Feministki z Arabii Saudyjskiej walczą o swoje prawa na deskorolkach

Redakcja 05.01.2017
"Hwages"
Fotografia: youtube.com

Teledysk jest hołdem złożonym kobietom z całego świata, oraz tradycji i kulturze arabskiej.

Teledysk stworzony przez grupę Arabek w niqabach może bawić, a melodia może wpadać w ucho. Jednak kontekst tego dzieła jest poruszający i zmusza do zastanowienia się nad prawami kobiet żyjących na Bliskim Wschodzie. "Hwages", co można tłumaczyć jako "Troski", mają większą moc niż niejedna petycja i przemówienie publiczne. Przede wszystkim dlatego, że pozwala dostrzec w mieszkankach Arabii Saudyjskiej dziewczyny takie, jak znamy z własnego podwórka. 

Bohaterki teledysku grają w kosza, jeżdżą na rowerach i na deskorolkach, bawią się w wesołym miasteczku. Od dziewcząt ze świata zachodniego różnią się tym, że ich twarze zasłaniają czarne niqaby, spod których wystają kolorowe stroje i zwykłe trampki. Te kobiety nie mogą jednak poruszać się swobodnie - każdy ich krok jest bacznie obserwowany przez mężczyzn, którzy w teledysku pojawiają się niczym zjawy o nieprzyjemnych i wrogich twarzach. To oni są panami pozornie słabszej płci. 

"Hwages"
Fotografia: youtube.com

Bez zgody ojca

Mimo to bohaterki teledysku są pełne życia. Być może dlatego że mają nadzieję na to, że ich życie wkrótce zmieni się na lepsze. Mają siłę do wprowadzenia ulepszeń - są feministkami. Choć trudno walczyć o prawa kobiet, kiedy na ręce patrzy mąż, brat czy ojciec. "Hwages", wyprodukowane przez 8ies Studios’ Majed Al Esa, w ciągu tygodnia obejrzały prawie 3 miliony użytkowników YouTube.com. Widzowie zachwycają się odwagą twórczyń, które zwracają uwagę na przykład na to, że jako kobiety nie mogą prowadzić samochodu. 

Saudyjki zaznaczają, że kobiety mają problemy nie tylko w krajach arabskich. W klipie pojawia się postać prezydenta elekta Donalda Trumpa, który znany jest ze swojego seksizmu. Feministki mają nadzieję, że Bóg pomoże im kiedyś pozbyć się złych mężczyzn, którzy powodują, że kobiety cierpią na choroby psychiczne. Sytuacja kobiet w Arabii Saudyjskiej jest zła, narasta konflikt wewnątrz tego kraju. Kobiety domagają się zniesienia prawa, które nakazuje posiadanie zgody męskiego opiekuna na podróż, wyjście z domu, ślub, co niezgodne jest z prawami człowieka. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów