Emma Watson ukryła sto książek w londyńskim metrze. Tak zwraca uwagę na ważny problem

Redakcja 03.11.2016
Emma Watson
Fotografia: facebook.com/emmawatson/?fref=ts

Nie możemy powiedzieć, że jest tylko aktorką. Dziś to przede wszystkim jest ambasadorką ONZ, która w nietypowy sposób nagłaśnia ważne dla kobiet problemy.

Emma Watson jeszcze do niedawna znana było wyłącznie z roli inteligentnej i odważnej Hermiony w serii filmów o Harrym Potterze. Postrzeganie aktorki zmieniło się w 2014 roku, gdy wygłosiła przed ONZ przemówienie inaugurujące kampanię "HeForShe" nawołując tym samym, by mężczyźni dołączyli do walki o równouprawnienie. Swoim dojrzałym wystąpieniem poruszyła niemal cały świat.

Dziś wciąż kontynuuję walkę o równouprawnienie wykorzystując w tym celu swoją popularność. Założyła klub książki "Our Shared Shelf", którego głównym celem jest zwrócenie uwagi na problem nierówności społecznej. Chcąc go jeszcze bardziej wypromować, a także zachęcić ludzi do czytania, wpadła na niebanalny pomysł. 

Schowałam egzemplarze książki "Mom & Me & Mom" w ramach akcji "Books on the Underground". Sprawdź, czy uda ci się jutro znaleźć jeden z nich - napisała Emma Watson na swoim profilu na Facebooku.  

Ci szczęśliwcy, którzy znaleźli książki, publikowali w sieci ich zdjęcia wraz z dołączonym, odręcznie napisanym przez aktorkę listem, w którym prosi, aby po ich przeczytaniu pozostawili je w metrze, tak by inni też mieli szansę się z nimi zapoznać. 

Obchodź się dobrze z tą książką, a gdy skończysz czytać, zostaw ją proszę z powrotem w metrze. Jeśli lektura przypadła ci do gustu, lub jeśli chcesz po prostu podzielić się spostrzeżeniami, napisz do mnie na goodreads.com/oursharedshelf - czytamy na kartce dołączonej do książki, którą na Instagramie opublikowała internautka o pseudonimie Jennnnysymonds. 

To nie przypadek

Powieść, którą postanowiła podzielić się Emma Watson z pasażerami londyńskiego metra to wspomniana już książka Mayi Angelou "Mom & Me & Mom". Książka wyjątkowa, bo opowiada o specyficznej więzi łączącej matkę i jej dziecko. Poznajemy główną bohaterkę Vivian Baxter (która jest matką autorki książki) jako zaciekłą i pozbawioną poczucia winy postać. Poznajemy ją również jako niezależną i w pełni świadomą siebie kobietę, a także jej feministyczną perspektywę.

Inicjatywę aktorki na jej Facebooku polubiło blisko 500 tysięcy internautów. Trzymamy kciuki, aby pozostawione książki trafiły do jak największej liczby ich miłośników. Być może dzięki właśnie takim przedsięwzięciom za kilka lat problem równouprawnienia nie będzie już problemem. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów