Emily Ratajkowski jest aktywnie walczącą feministką. Ma już dość seksizmu

Redakcja 13.09.2016
Emily Ratajkowski
Fotografia: East News

Ładna twarz, zgrabna figura i wyzywający strój nie oznaczają, że ich właścicielka jest głupia i za wszelką cenę chce zwrócić na siebie uwagę.

Emily Ratajkowski nie musi niczego udowadniać, ale chce. Ma dość tego, że niektórzy ludzie nie traktują jej poważnie. Szalę goryczy przelały oskarżenia o to, że angażuje się w politykę nie mając o niej pojęcia.

Celebrytka popierała Berniego Sandersa, opowiada się za organizacją Planned Parenthood. Ale przede wszystkim jest ambasadorką stwierdzenia, że seksapil może iść w parze z wykształceniem i inteligencją - wygląd jest w jakiejś mierze niezależny od człowieka, ale można czerpać z niego korzyści. Seksualność nie powinna być według niej powodem do wstydu.

Emily Ratajkowski dziennikarski debiut w mediach online ma już za sobą. Jest autorką eseju "Baby Woman" opublikowanego w serwisie Leny Dunam, Lennyletter.com. Tym razem napisała krótki artykuł dla miesięcznika "Glamour". Aktorka i modelka wspomina w nim, jak bardzo zabolały ją komentarze internautów, kiedy w sieci pojawiło się nagranie z jej spotkania z Sandersem, kandydatem na prezydenta USA. Ludzie kazali jej "zamknąć się i pokazać cycki", oskarżali ją o to, że wykorzystuje każdą okazję do pokazania się w mediach. A dla niej publiczne wsparcie człowieka, w którego szczerze wierzy, było czymś, co po prostu chciała zrobić.

Zdałam sobie sprawę z tego, że kobiety są oskarżane o domaganie się uwagi częściej niż mężczyźni, czy to poprzez wypowiedzi na tematy polityczne, czy poprzez ubiór a nawet przez wrzucenie selfie do sieci. Nasza kultura to podwójne standardy, które są zakorzenione tak głęboko, że kobiety zabezpieczają się przed atakiem jeszcze zanim nastąpi - tłumacząc, że mają dobre powody swojego zachowania i słów – napisała.

Seksizm w wersji kobiecej

Celebrytka stwierdziła, że również kobiety nieświadomie stosują wobec siebie seksizm. Kobiety częściej oskarżane są o to, że strojem i zachowaniem chcą się przypodobać społeczeństwu, a co za tym idzie, są bardziej puste niż mężczyźni. Emily Ratajkowski wskazuje, jak bardzo niesprawiedliwe jest akceptowanie przez ogół faktu, że Mick Jagger chodzi w rozpiętych koszulach i pokazuje nagi tors, a Madonna krytykowana jest za każdym razem, gdy ma za duży dekolt.

To absurd myśleć, że pragnienie zwrócenia na siebie uwagi nie jest takie samo u kobiet i u mężczyzn. Dlaczego więc kobiety są częściej o to oskarżane? Jeśli kobieta się wystroi, chce zwrócić na siebie uwagę, czy to powód do tego, aby czuła się winna, albo żeby była traktowana mniej poważnie? Nasze społeczeństwo nie poddaje dyskusji motywacji mężczyzn, kiedy zdejmują koszulki, golą się, albo mówią o polityce. I nie powinno. Walka o uwagę nie ma płci, po prostu jest ludzka – wyjaśnia.

To na pewno nie ostatni esej Emily Ratajkowski. Celebrytka regularnie też wywołuje kontrowersje odważnymi zdjęciami, wystąpieniami i wywiadami. Oczywiście jej działania spotykają z krytyką zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jednak w tym przypadku na pewno nie działają zniechęcająco, a raczej jak płachta na byka. 

Zobacz Emily Ratajkowski na czerwonym dywanie

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów