Dziś będziemy rozdrażnieni, a telefony nie będą działać. Ale może też wystąpić piękne zjawisko świetlne

Redakcja 21.11.2016
Burza magentyczna 21 listopada
Fotografia: East News

Burza magnetyczna sprawi, że poniedziałek 21 listopada będzie gorszy niż wszystkie inne poniedziałki w roku. 

Jeśli 21 listopada 2016 roku będziemy odczuwać rozdrażnienie, dokuczać nam będzie ból głowy i trudno nam będzie się skoncentrować - winę możemy zrzucić na poniedziałek, ale nie tylko.

Za złe samopoczucie tego dnia odpowiadać będzie przede wszystkim burza magnetyczna - 21 listopada nad Ziemią znajdzie się ogromna dziura koronalna, która jest źródłem wiatru słonecznego o wyjątkowo dużej prędkości. Na Słońcu dojdzie do silnych wybuchów, wskutek których nastąpi zmiana magnetosfery Ziemi.

Burza w szklance wody

Burza magnetyczna może mieć wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale przede wszystkim na sprzęty elektroniczne - może zakłócać systemy telekomunikacyjne i satelitarne. Oznacza to, że nasze telefony komórkowe i smartfony tego dnia mogą działać z problemami lub nie działać w ogóle. Problemy mogą występować również z nawigacją GPS. Utrudniona może być także łączność telefoniczna. Ale… wcale nie musi być aż tak źle.

Według prognozy przygotowanej przez amerykańskie Centrum Prognozowania Pogody Kosmicznej (SWPC) spodziewać się możemy burzy magnetycznej o oznaczeniu G3. Wyżej znajduje się G4, a więc burza "poważna" i G5, określana jako "ekstremalna", która ostatnio pojawiła się w 2015 roku. Mimo zwiększonej intensywności zjawiska nie odnotowano wówczas problemów z funkcjonowaniem sprzętów elektronicznych. Jeśli więc zjawisko w ogóle dziś wystąpi, nie powinniśmy się obawiać.

Burza geomagnetyczna oznaczona jako G3 może powodować tylko krótkotrwałe problemy z nawigacją satelitarną. Może być i tak, że żadnych zmian dziś nie odczujemy. Jest też dobra wiadomość. Konsekwencją burzy magnetycznej może być zorza polarna, którą oglądać być może będą mogli mieszkańcy północnej Polski. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów