Dziewiętnastolatek z Lęborka ma na koncie miliony i studiuje w Abu Zabi. Wystarczyła jedna aplikacja

Mateusz Patyk 20.02.2017
Mateusz Mach
Fotografia: East News

Polski startupowiec został zauważony przez prestiżowy magazyn "Forbes". Znalazł się na liście trzydziestu innowatorów poniżej trzydziestki.

Sylwetkę Mateusza Macha przypomniał portal Trojmiasto.Wyborcza.pl. Zasłynął stworzeniem prostej aplikacji, która umożliwia osobom głuchoniemym porozumiewanie się przez internet. Gd jego firma Five App została wyceniona na 2 mln złotych, był jeszcze uczniem klasy maturalnej. Wyróżnieniem "Forbesa" cieszy się jak Kanye West - jego ulubiony artysta - po odebraniu nagrody za najlepszy teledysk. Podobnie jak on uważa, że wygraną zawdzięcza odrobinie szczęścia i jednocześnie docenia pozostałych konkurentów.

Na studia dostał zaproszenie od uczelni ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Władze New York University w Abu Zabi chciały mieć utalentowanego polskiego programistę u siebie. Od kilku miesięcy zgłębia tam ekonomię. Wszystko dzięki temu, że ktoś z rekrutujących do tej placówki uczniów natknął się na artykuł o Machu w czasopiśmie "Bussines Insider". Takiej okazji nie mogły przepuścić obie strony.

Z pewnością kiedyś wrócę do Polski, ale jeszcze nie wiem czy będzie to bezpośrednio po studiach, czy może poczekam kilka lat, pracując nad biznesami w innych krajach na świecie - mówi w wywiadzie dla trójmiejskiej "Gazety Wyborczej" 19-letni twórca aplikacji.

Mateusz Mach Gdynia Twitter
Fotografia: Twitter.com/MiastoGdynia

Apka wymyślona przypadkiem

Pomysł na powstanie mobilnego komunikatora przyszedł mu jeszcze podczas nauki w gdyńskim III LO. Program miał być przeznaczony dla fanów hip-hopu, a jego działanie polegało na wybieraniu przez użytkownika określonych gestów dłoni tworzonych przez kreator. Co prawda hiphopowcy raczej nie zapałali miłością do nowej aplikacji, ale wystarczył list od 27-letniej niesłyszącej Amerykanki, by kariera chłopaka z Lęborka nabrała rozpędu.

Potem wszystko potoczyło się błyskawicznie. Z Mateuszem Machem skontaktował się prezes Polskiego Związku Głuchoniemych, a aplikacją zainteresowało się nawet... ONZ! W rozwój startupu zainwestował poznański fundusz European Venture Investment Group, a pomysł nastolatka oczarował największe branżowe media z całego świata. Obecnie Five App jest dostępna w Google Play i Apple Store. Na razie można posługiwać się jedynie amerykańskim językiem migowym, ale w planach jest wprowadzenie kolejnych odmian - w tym polskiego.

Zebrane dzięki swojej firmie pieniądze Mach chce przeznaczyć na zwiedzanie świata. Na razie skupia się na udoskonalaniu i rozwoju aplikacji, co pochłania większość środków finansowych, ale ma już w planach podróż do Indii oraz zobaczenie na żywo Jerozolimy. Nie odmówi sobie też wylotu do Australii, ale o tym pomyśli dopiero w przyszłości.

Forbes 30 under 30
Fotografia: www.forbes.com/30-under-30-europe-2017

19-letni Polak w rankingu najzdolniejszych innowatorów poniżej trzydziestki według magazynu "Forbes"

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów