Dziewczyna z perłą, Mona Lisa i Stworzenie Adama w wersji śniadaniowej

Justyna Kierzkowska 04.07.2016
Dziewczyna z perłą, Mona Lisa i Stworzenie Adama w wersji śniadaniowej
Fotografia: sr-artwork.com

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, ma dawać siłę i inspirować do działania, a co gdyby te słowa potraktować całkiem na poważnie?

Ten kto powiedział, że nie można bawić się jedzeniem najwyraźniej był w błędzie. Nieprawdziwości tej ludowej mądrości powtarzanej przez rodziców na całym świecie dowodzi Sarah Rosado. Amerykańska artystka oparła swoją twórczość na płatkach owsianych i stworzyła kolekcję „Owsianych Portretów".

Układając płatki odtworzyła jedne z nasłynniejszcyh obrazów wszech czasów: Dziewczynę z perłą, Krzyk, Mona Lisę,  Gwieździstą noc, Autoportret Van Gogha i Stworzenie Adama. Każdy z nich opatrzony jest ramą zrobioną z laski cynamonu i sfotografowany w otoczeniu owoców.

collage1

Malarze, muzycy, designerzy i projektanci mówią, że inspiracje czerpią dosłownie zewsząd, twórczość pochodzącej z Bronxu artystki jedynie potwierdza tę tezę. Pytana o natchnienie Rosado mówi, że do tworzenia popycha ją przede wszystkim wielokulturowość i barwność Nowego Jorku, a także jedzenie i muzyka:

Jem miseczkę płatków z mlekiem i słucham ulubionej piosenki, nagle w mojej głowie pojawia się pomysł i czuję, że muszę go zrealizować.

Warto wspomnieć, że seria słynnych owsianych obrazów nie jest pierwszym jedzeniowym dziełem artystki. Wcześniej stworzyła ona także prace, na których widniały podobizny sławnych muzyków – wśród nich między innymi Johna Lennona, Boba Marleya, Amy Winehouse i Jimiego Hendrixa

collage

Rosado opowiada jak pracuje:

Płatki kruszę na bardzo małe kawałki, służą mi one do układanie małych elementów twarzy takich jak oczy, nos, usta itd. To prawie tak jakby pracować na połamanych puzzlach; każdy mały kawałek musi idealnie pasować rozmiarem.

A co dalej dzieje się ze śniadaniową twórczością i w jaki sposób utrwalane są prace? Właściwie – nie są. Autorka robi zdjęcie portretu po czym niszczy go, zjada? Być może. W przeciwieństwie do twórców niektórych z odtwarzanych przez nią obrazów Rosado nie głoduje, artystka żartuje, że gdy potrzebuje przerwy w mozolnej pracy w ramach drugiego śniadania sięga po miseczkę płatków kukurydzianych. A wy macie apetyt na sztukę?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów