Dyrektor ZOO w Poznaniu ratuje zwierzęta z cyrków. Teraz ma problemy

Redakcja 21.10.2016
Niedźwiedź Cisna
Fotografia: www.facebook.pl/ZOO Poznań Official Site

Ewa Zgrabczyńska powinna być przykładem dla wszystkich dyrektorów ogrodów zoologicznych. Szkoda tylko, że zamiast jej pomóc, rzuca się jej kłody w postaci nieodpowiednich przepisów.

Baloo to 4-letni niedźwiedź, który w lipcu tego roku został odebrany przez fundację Viva! z cyrku Vegas. Jego historią żyła cała Polska. Okaleczony, bez pazurów i z wybitymi kłami, schorowany potrzebował natychmiastowej opieki.

Azyl znalazł w poznańskim zoo, które dzięki odpowiedniemu wyposażeniu mogło zaopiekować się zwierzęciem. Wraz z Baloo, schronienie w Poznaniu znalazły też inne zwierzęta - niedźwiedzica Cisna, którą znaleziono w Bieszczadach, dwa lisy uratowane z ferm, krokodyl oraz trzy żółwie. Wszystkie dołączyły do innych, także uratowanych z cyrku zwierząt. Wszystkie te zwierzęta, zanim odnalazły azyl w poznańskim zoo, były źle odżywiane i przetrzymywane w tragicznych warunkach. Ich życie było zagrożone, interwencja była więc konieczna.

ZOO to nie azyl

Dziś zwierzęta są bezpieczne, a ich stan zdrowia znacznie się poprawił. Wydawać by się mogło, że to historia z happy endem. Okazuje się jednak, że poznańskie ZOO może mieć poważne kłopoty. Dlaczego? Jakkolwiek dziwnie to zabrzmi - bo ratuje zwierzęta. Ireneusz Sobiak, powiatowy lekarz weterynarii w Poznaniu ma bowiem wątpliwości, czy uratowane zwierzęta z cyrku posiadają wymagane w ustawie certyfikaty i czy mogą przebywać w zoo. Jak twierdzi, ogród zoologiczny nie może być ani schroniskiem ani azylem dla zwierząt. 

Mam wątpliwości, czy zwierzęta, które przybywają, mają wszystkie dokumenty zgodne z wymaganiami, które są zawarte w dyrektywne (unijnej - red.) oraz ustawie o ochronie przyrody - powiedział Ireneusz Sobiak w rozmowie z Tvn24.pl.

Jak podkreślił Ireneusz Sobiak w rozmowie z dziennikarką Tvn24.pl, ogród zoologiczny nie może funkcjonować w obecnej formie, ponieważ musi spełniać ustalone w przepisach funkcje. Zaznaczył, że po otrzymaniu od dyrekcji ogrodu zoologicznego w Poznaniu wymaganej dokumentacji, m.in. świadectw miejsca pochodzenia zwierząt, dopiero wtedy podejmie decyzję. 

Dyrektor na medal

O zwierzęta od początku walczy Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka poznańskiego ZOO, która z opinią Ireneusza Sobiaka się nie zgadza i nie ma zamiaru zaprzestać misji ratowania zwierząt. Jak podkreśla, poznańskie ZOO nie odmówi pomocy potrzebującym zwierzętom. Kiedy tak często mówi się o złych warunkach w ogrodach zoologicznych, a nawet przypadkach zabijania zwierząt, jej postawa jest godna pochwały.

Baloo, Cisna i Borys nie mają znanych matek, rodowodów, nie urodziły się zoo. Ale nie znaczy to, że ktokolwiek miałby prawo skazywać je na śmierć. My ludzie skazaliśmy je na niewolę, schrzaniliśmy im życie - wystarczy. Poznańskie zoo szanuje przepisy, zwierzęta przekazano pod naszą opiekę zgodnie z prawem, uczyniły to instytucje państwowe w porozumieniu z organizacjami ochrony zwierząt. Zamiast krat i bólu - staramy się dać im namiastkę natury, opiekę i miłość, szanując ich prawo do życia  bez cierpienia. Sami przykulibyśmy się łańcuchami, gdyby ktokolwiek próbował je raz jeszcze skrzywdzić, odebrać im azyl i spokój - czytamy na Facebooku poznańskiego ZOO. 

Pracownicy poznańskiego zoo robią wszystko, aby dać zwierzętom nowe, lepsze życie. Na pewno znajdą się i tacy, którzy twierdzić będą, że zoo to więzienie dla zwierząt, które cierpią pozbawione swojego naturalnego środowiska. Drudzy powiedzą, że to miejsce, w którym zwierzęta mogą poczuć się w końcu bezpieczne. Jak podkreśla dyrektor ZOO, misja jest jasna:

Ochrona zwierząt, zapewnienie dobrostanu i zaspokajanie potrzeb biologicznych w niewoli oraz pełne zaangażowanie w ochronę bioróżnorodności - czytamy w oświadczeniu przesłanym Tvn24.pl.

Pracownicy ogrodu zoologicznego nie poddają się. Wciąż będą pomagać tym zwierzętom, które tej pomocy najbardziej potrzebują. Ich przeciwnikiem są przepisy, dyrektywy, ustawy. Oby tylko w tej walce nie zapomniano o tych, którzy są najważniejsi. O zwierzętach, które w poznańskim ZOO odnalazły spokój. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów