Dopiero co nauczyliśmy się robić zdjęcia smartfonem, a znów trzeba przyzwyczaić się do „złego”

Redakcja 05.09.2016
Smartfon
Fotografia: Pixabay

Od jakiegoś czasu królują Internet i media społecznościowe. Jednak dopiero teraz twórcy mediów uświadomili sobie, że fotografii prasowej potrzebny jest lifiting. 

Kiedy kilka lat temu użytkownicy mediów społecznościowych zaczęli masowo wrzucać zdjęcia do sieci, znaleźli się ludzie, którzy w komentarzach krytykowali sposób ich wykonania. Zwykle działo się tak w sytuacji, w której zdjęcie, które według podstawowych zasad sztuki fotografii powinno było być zrobione w poziomie, było pionowe. Do większej furii doprowadzali ludzie, którzy nagrywali filmiki w pionie, a nie horyzontalnie. 

Z biegiem czasu internauci przyzwyczaili do prawidłowego robienia zdjęć i nagrywania filmów telefonem. Jednak wygoda bierze górę nad estetyką. Jak podaje magazyn "Time", Fundacja Knight opublikowała raport, z którego wynika, że prawie 90% odbiorców przegląda newsy i social media na telefonie, przy czym większość trzyma go pionowo, a nie horyzontalnie, z czego wnioski wyciągają już największe domy mediowe. Oznacza to, że poziomy obraz nie sprawdza się dla większości konsumentów współczesnych mediów, mimo że przez ostatnie lata pion był krytykowany. 

Rewolucja snapchatowa

Pion jest silnie reprezentowany przede wszystkim przez Snapchata i Instagrama. Okazuje się, że Snapchat trafia do ponad 40% młodych konsumentów w wieku od 18 do 24 lat, którzy spędzają średnio około pół godziny dziennie na oglądaniu nagrań i zdjęć. Instagram wprowadził niedawno Stories, które działają na podobnej zasadzie, jak snapy. Aby je nagrać należy trzymać telefon w pionie. Z tej ewolucji nie są oczywiście zadowoleni profesjonalni fotografowie prasowi i edytorzy zdjęć.

W praktyce oznacza to, że fotografia musi być obrabiana trzy razy - do druku, w poziomie na stronę www i w pionie na telefony. Fotografowie muszą również nauczyć się tak robić zdjęcia, aby ich pionowy format zawierał w sobie cechy poziomu - muszą zaciekawić użytkownika sieci, dobrze wyglądać, a ujęcia mają być "inteligentne". Jak można się domyślić, wielu doświadczonych fotografów prasowych nie jest zadowolonych z zachodzących zmian. Twierdzą, że świat mediów internetowych ma coraz mniej wspólnego z zaawansowaną fotografią prasową, co prowadzi do obniżenia jej jakości.

Jednak są też tacy, którzy idą z duchem czasu, jak Natalie Keyssar, która w rozmowie z "Time" przyznała, że od dłuższego czasu ćwiczy robienie tylko pionowych zdjęć, bo wie, że ten format nie odejdzie w niepamięć, a uwagę odbiorcy wygrają tylko najlepsze zdjęcia.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów