Do słownika dodano nowe słowa. Co oznaczają "janusz" i "keczup po frytkach"?

Redakcja 08.05.2017
Książki i ludzie
Fotografia: Pexels

Choć niektóre słowa w języku funkcjonują już od dłuższego czasu, dziś mają zupełnie nowe znaczenie. 

Na stronie internetowej Słownika Języka Polskiego PWN pojawiła się lista haseł, które zostały dodane w ramach plebiscytu "Młodzieżowe słowo roku"

Uniwersytet Warszawski już po raz szósty zorganizował konkurs na Słowo Roku. W przeciwieństwie do poprzednich lat, w tegorocznym plebiscycie internauci głosowali na Młodzieżowe Słowo Roku. Ich zdaniem, na zaszczytne pierwsze miejsce zasłużyło słowo "sztos". Również inne wyrazy zostały docenione przez internautów i znalazły swoje miejsce w słowniku PWN. 

Dzięki temu możemy poznać definicję taki słów jak "beka", "faza", "friendzona", "janusz", "keczup po frytkach", "na Pazdana", "rejczel" czy chociażby "nieogar". Jak czytamy na Sjp.pwn.pl, nadesłane definicje podane są bez zmian, choć ze skrótami. Niektóre hasła zostały opatrzone uwagami językoznawca Marka Łazińskiego z UW oraz Pawła Sobolewskiego z Miejski.pl. 

Przedstawiamy subiektywny ranking dziesięciu najbardziej oryginalnych słów/zwrotów, które dodano do słownika PWN.

Friendzona/friendzone - Definicja oryginalna: on, kocha, ona nie. Uwagi językoznawcy Marka Łazińskiego: A właściwie dlaczego nie odwrotnie? "Friendzona" to relacje koleżeńskie czy przyjacielskie zamiast wymarzonej relacji najbliższej. Zwykle to mężczyźni są we friendzonie kobiet (przechodzą do friendzony), ale relacja dotyczy wszystkich bliskich związków między ludźmi. 

Janusz/janusz - Sformułowanie określające prymitywne zachowanie; "Janusz" najczęściej wyobrażany jest jako mężczyzna w średnim wieku, z wąsem, ubrany w biały podkoszulek, czarną, skórzaną kurtkę oraz koniecznie białe skarpetki i sandały, trzymający reklamówkę z dyskontu - jednakże każdy tym Januszem może być; ukazuje małomiasteczkowość, ignorancję oraz święte przekonanie, że "ja wiem lepiej". 

Keczup po frytkach - Coś, co już się nie przyda, bo pojawia się za późno (=musztarda po obiedzie). 

Sztos - coś fajnego, niesamowitego, fantastycznego. 

Rejczel - raczej. Uwagi językoznawcy Marka Łazińskiego: Używamy przybliżonej angielskiej wymowy imienia Rachel zamiast słowa raczej. Warto wspomnieć, że samo raczej zastępuje od 20 lat "raczej tak" lub po prostu "tak" (No raczej). 

Nieogar - 1. Stan nieogarnięcia (się); poczucie braku kontroli nad swoimi sprawami ("mam nieogar"). 2. Ktoś, kto nie ogarnia, jest nieogarnięty. 

Na Pazdana (ostrzyc się) - Ogolić głowę na łyso tak jak piłkarz Michał Pazdan. Uwagi językoznawcy Marka Łazińskiego: Kiedyś się mówiło "na Kojaka", dziś mało kto pamięta łysinę Telly'ego Savalasa. 

Melango - Melanż. 

Żalowy - obciachowy. 

Faza (dzika) - Jest to stan psychiczny człowieka charakteryzujący się często niekontrolowanymi napadami śmiechu, pozytywną "głupotą" etc. Fazą zwany jest także stan po zażyciu środków odurzających. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów