Naukowcy sprawdzili, dlaczego tak trudno zapamiętać imię nowo poznanej osoby. Które zapamiętujemy łatwiej?

Anna Respondek 19.09.2017
Zapoznanie się
Fotografia: Pexels

Zagadka w końcu została rozwiązana.

Młodzi rodzice bardzo często mają problem z tym, jakie imię wybrać dla swojego nowo narodzonego dziecka. Każde z nich ma jakieś ukryte znaczenie i może bardziej lub mniej pasować do charakteru osoby, która je nosi. 

Pomimo tego, że przykładamy bardzo dużą wagę do tego, jak się nazywamy, wiele osób ma spore trudności z zapamiętaniem imienia osoby, którą dopiero co poznała. Kiedy w towarzystwie przedstawia nam się kilka nowych kolegów i koleżanek, już po chwili nie pamiętamy imion większości z nich. Według psychologów jest to zupełnie normalne, a to, na co tak naprawdę zwracamy uwagę związane jest raczej z miejscem zamieszkania, wykonywaną pracą lub hobby. 

giphy-downsized

Co jest nie tak z imionami?

Według naukowców, którzy swoje badania opublikowali w 2010 roku w "Psychology of Learning and Motivation", imiona należą do słów, których najtrudniej się nauczyć. Jeszcze wcześniej tym tematem zainteresowali się inni badacze, którzy w 1986 roku przeprowadzili pewien eksperyment. Respondenci mieli zapoznać się z fikcyjnymi biografiami kilku ludzi, a potem ich opisać. Okazało się, że najczęściej zapamiętywane informacje dotyczyły wykonywanej pracy, miejsca zamieszkania czy ulubionej czynności. Znacznie gorzej szło z wymienieniem imion i nazwisk. 

Jak twierdzą psychologowie, imiona nie niosą ze sobą żadnego lub prawie żadnego znaczenia, dlatego nie są dla nas najważniejszą informacją. Choć towarzyszą człowiekowi od samego urodzenia, są bardzo arbitralne i stanowią nasz indywidualny wyróżnik. 

Dużo łatwiej zapamiętać, jak dana osoba się nazywa, jeśli jeden z członów związany jest z tym, co robi. Felietonistka z portalu Newscientist.com nazwała to "determinizmem imiennym" i podała najbardziej ciekawe przykłady z języka angielskiego: meteorolog Brad Storm (ang. burza) czy neurolog Nicola Brain (ang. mózg). 

Lepiej niż imiona zapamiętuje się pseudonimy lub nicki, ponieważ najczęściej związane są z jakąś cechą charakteru lub wyglądu. 

Wy też macie taki problem? ;)

giphy-downsized
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów