Taką ilość snu na dobę deklaruje wiele osób. Naukowcy alarmują: Skutki takie, jakby nie spać wcale

Anna Respondek 28.09.2017
Sen
Fotografia: Pexels

Wyniki nowych badań zaskakują. 

Sen jest potrzebny człowiekowi do życia tak samo jak powietrze czy pokarm. Bez odpowiedniej ilości odpoczynku nie jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować, a stałe niedosypianie może prowadzić do różnych chorób a nawet śmierci. 

Badania na ten temat zostały opublikowane w branżowym magazynie "Sleep". Jeden z wniosków naukowców, zajmujących się tym tematem, okazał się wyjątkowo zaskakujący, ponieważ według tego co udało im się odkryć, sześć godzin snu dla człowieka, to tak, jakby nie spał wcale. Dlaczego tak się dzieje?

Sześć godzin nie wystarcza

W eksperymencie naukowców wzięło udział 48 uczestników, którzy zostali podzieleni na trzy grupy, pierwsza mogła spać jedynie 4 godziny dziennie przez dwa tygodnie, druga 6, natomiast ostatnia 8. Jeden z uczestników nie mógł zmrużyć oka przez trzy dni z rzędu. Naukowcy z laboratorium regularnie, co dwie godziny, badali ochotników, sprawdzając ich zdolności motoryczne i umysłowe.

Ostatnia grupa, której pozwolono na najdłuższy sen, nie zauważała żadnych niepożądanych skutków. Pierwsza grupa, śpiąca cztery godziny, z każdym dniem radziła sobie coraz gorzej, jednak przez cały okres trwania badań zachowywała choć resztki sił. 

Największym zaskoczeniem była jednak grupa, która spała sześć godzin. Po 10 dniach eksperymentu ich zachowania były podobne do zachowań ludzi, którzy zostali pozbawieni snu całkowicie. Ich zdolności motoryczne oraz produktywność były na najniższym poziomie. Osoby z tej grupy nie zdawały sobie sprawy z takiego stanu rzeczy i twierdziły, że ich samopoczucie nie jest najgorsze. 

Według naukowców naprawienie "snu" nie jest łatwe, jednak 8 godzin odpoczynku to minimum, które powinniśmy zapewnić naszym organizmom. 

A Wy, ile godzin dziennie śpicie?

giphy (38)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów