Dlaczego samoloty są białe? Nie ma to nic wspólnego z widocznością na niebie. Powód jest dużo ważniejszy

Anna Respondek 19.09.2017
Samolot
Fotografia: EAST NEWS

Specjaliści rozwiązują wątpliwości. 

Nie trudno zauważyć, że większość samolotów, jeśli nie wszystkie, jest biała. Linie lotnicze w widocznych miejscach dodają jedynie swoje logo, jednak nigdy nie odchodzą o tej reguły.

W sieci można spotkać się z różnymi teoriami spiskowymi na ten temat. Według internautów dobór bieli związany jest z tym, że farba jest tańsza i lżejsza. Pojawiają się również twierdzenia, że dzięki temu samoloty są znacznie lepiej widoczne na niebie, a to gwarantuje bezpieczeństwo pasażerom i... ptakom. Co na ten temat ma do powiedzenia specjalista? 

Samoloty malowane są na biało lub na inny jasny kolor głównie dlatego, że kolory te odbijają światło słoneczne, zapobiegają nagrzewaniu się wnętrza samolotu, a także minimalizują ryzyko ewentualnych uszkodzeń spowodowanych promieniowaniem słonecznym. To tak, jakby zastosować krem z filtrem - można się dowiedzieć z materiału Business Insider.  

Biel chroni kluczowe elementy maszyn latających, które zazwyczaj stworzone są z plastiku lub kompozytu, takie jak stożek kadłuba czy powierzchnie sterowe. Reszta samolotu mogłaby być pomalowana na inny kolor, jednak to wiązałoby się z większymi kosztami. Kolorowe farby wystawione na działanie promieni ultrafioletowych blakną dużo szybciej, a to prowadzi do częstszych renowacji. 

Czyli jednak kasa również musi się zgadzać. ;)

giphy-tumblr (12)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów