Dlaczego samoloty pozostawiają białe smugi na niebie? Okazuje się, że mogą nam się do czegoś przydać

Katarzyna Leszczyńska 03.11.2017
Skąd się biorą białe smugi na niebie?
Fotografia: pexels.com

Powód jest banalnie prosty. 

Niejednokrotnie patrząc w niebo widzieliśmy białe smugi. Zwłaszcza, gdy obserwujemy je w pogodny dzień. Wygląda to zjawiskowo, ale o czym świadczy? Wiemy, że zostawiają je samoloty, mało kto z nas jednak zdaje sobie sprawę, dlaczego tak się dzieje. Okazuje się, że takie zjawisko można wytłumaczyć w prosty sposób.

Białe linie, tworzone przez samoloty na niebie to tzw. smugi kondensacyjne. Powstają podczas przelotu samolotu na dużej wysokości. Powietrze jest tam rzadkie a temperatura niska. Dlatego też gorące spaliny silników, po spotkaniu z tak zimnym powietrzem, tworzą smugi. Wszystko przez parę wodną, która jest zawarta w spalinach, a w niskiej temperaturze przeradza się w kryształki lodu.

Samoloty a białe smugi na niebie

Dzięki smugom po samolocie można przewidzieć pogodę

Nie wszystkie samoloty zostawiają smugę. Wszystko zależy od tego, na jakiej wysokości znajduje się aeroplan. Wystarczy jednak osiem kilometrów nad ziemią, żeby tworzyć białe linie na niebie. Długość powstałych linii pomaga natomiast w prognozowaniu pogody. Długie smugi powstają w wilgotnych warunkach. Okazuje się, że mogą one zapowiadać burzę. Słoneczne dni zapowiadają natomiast krótkie smugi, które powstają, gdy jest sucho.

Ta teoria jest naprawdę prosta do zapamiętania. Od teraz będziemy mogli świadomie spoglądać w niebo. Nie będziemy musieli też zapoznawać się z prognozą w telewizji i Internecie. Wystarczy, że spojrzymy do góry tuż po przelocie samolotu. Nic prostszego.

 

Zaskakujące odkrycie dotyczące białych smug na niebie
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów