W tych kwestiach oszukujemy siebie samych najczęściej. Może mieć to bardzo negatywne skutki

Anna Respondek 26.10.2017
Ludzie
Fotografia: Pexels

Te rzeczy powstrzymują nas przed rozwojem. 

Pęd do bycia idealnym sprawia, że ludzie coraz rzadziej przyznają się do własnych błędów i słabości. To z kolei prowadzi do coraz częstszego okłamywania samego siebie i zakładania na twarz kolejnych masek, które jedynie nas osłabiają. 

Według badań przytoczonych przez Indy100.com ignorancja i okłamywanie samego siebie to prosta droga do tworzenia coraz większej iluzji i życia w nierealnym świecie.  Czego ludzie najczęściej nie akceptują?

giphy-downsized

Oszukiwanie samego siebie

Najczęściej okłamujemy siebie w kwestiach własnych pomyłek i słabości. Coraz rzadziej patrzymy na siebie w sposób obiektywny, natomiast coraz częściej przeceniamy swoje siły, ignorując słabości własnego organizmu. Według badań, współczesne społeczeństwo nie radzi sobie z przyjmowaniem krytyki i oceną własnej pracy. Wszelkie idee zostają odrzucane tylko dlatego, że nie pasuję do stworzonej przez nas rzeczywistości. Okazuje się jednak, że można z tym walczyć, a sposób jest tylko jeden. 

giphy-downsized

Zaakceptowanie błędów

Jak twierdzą naukowcy, jedynym dobrym wyjściem jest zaakceptowanie własnych błędów i przyjęcie ich do świadomości. Dzięki temu uczymy się, jak w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji i wciąż się rozwijamy. Samokrytyka może przybliżyć nas do ideału. 

Chcąc podnieść poczucie własnej wartości, winę za błędy przerzucamy na inne osoby, miejsca, a nawet czasem wypieramy się tego błędu. W żadnym z tych przypadków nie poprawimy swojego samopoczucia. Aby błąd przekuć w sukces, należy zmienić swoje nastawienie i zacząć się z niego uczyć - powiedział Carol Dweck. 

Czy wy też nie przyznajecie się do własnych błędów?

giphy-downsized
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów