Dlaczego wraz z wiekiem nabieramy wrażenia, że czas upływa szybciej? Naukowcy znaleźli zaskakujące wyjaśnienie

Katarzyna Leszczyńska 10.01.2018
Dlaczego z wiekiem czas leci szybciej?
Fotografia: pixabay.com

Chyba można spać spokojnie.

Zazwyczaj jest tak, że im starsi jesteśmy, tym szybciej mija nam czas. I choć wydawać się może, że to jedynie złudzenie, psycholodzy są całkiem innego zdania. Naukowcy udowodnili, że to zjawisko jest całkiem normalne i wydaje się to bardzo dużej ilości osób. A samo przeświadczenie, że się starzejemy, a czas leci znacznie szybciej, może odbijać się na naszej psychice.

Naukowcy z Uniwersytetu Ludwika Maximiliana w Monachium przeprowadzili badanie na 499 osobach w wieku 14-94 lata. Ci ludzie przez pewien okres musieli wypełniać ankiety, w których zaznaczali, jak w danym momencie postrzegają upływ czasu. Skala odpowiedzi była od „bardzo powoli” do „bardzo szybko”. Jak się okazało różnice zaczęły się pojawiać wraz z upływem czasu.

Dlaczego z wiekiem czas leci szybciej?

Upływ czasu związany jest z doświadczeniem życiowym

Po krótkim okresie różnice pomiędzy młodymi ludźmi a starszymi w postrzeganiu czasu były niewielkie. Przepaść zaczęła się pojawiać po upływie kilku lat. Uczestnicy w wieku około 40 lat stwierdzili wówczas, że w dzieciństwie czas płynął im najwolniej, a później zaczął przyspieszać. W dorosłym życiu leci im najszybciej.

Taka sytuacja może mieć miejsce z różnych powodów. Przede wszystkim chodzi jednak o doświadczenia życiowe. Psycholog Claudia Hammond nazywa to zjawisko „wakacyjnym paradoksem”. Zdaniem uczonej od dzieciństwa do wczesnej dorosłości zdobywamy wiele doświadczeń, dzięki którym nabywamy nowe umiejętności. Im dalej w las, tym nasze życie staje się bardziej rutynowe. Dlatego też okres, gdy działo się więcej, wspominamy częściej, a przez ilość rzeczy, która się wydarzyła, może nam się wydawać, że wówczas czas był znacznie bardziej rozłożony niż obecnie.

W pewien sposób można tu zatem znów mówić o złudzeniu. Czas w końcu upływa bez zmian w tym samym tempie, a jego prędkość związana jest jedynie z naszym mózgiem i wspomnieniami z dawnych lat.

Dlaczego z wiekiem czas leci szybciej?
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów