Książę Filip nigdy nie został królem, a księżna Kate ma zostać królową. Ma większe przywileje niż mąż Elżbiety?!

Katarzyna Leszczyńska 26.07.2018
Książę Filip, książę William, księżna Kate, księżna Meghan i książę Harry
Fotografia: East News

Wiemy już, że Kate zostanie królową, podczas gdy Filip od ponad 70 lat pozostaje zaledwie "księciem małżonkiem". Skąd taka różnica?! Czyżby Kate miała dodatkowe przywileje?

Książę Filip i królowa Elżbieta od ponad 70 lat są małżeństwem. Mimo tego mąż królowej nigdy nie został królem. Od początku ich małżeństwa pozostaje księciem Edynburga, a jego oficjalny tytuł to "książę małżonek". Okazuje się, że jeżeli książę William zastąpi Elżbietę II na tronie, jego żona, księżna Kate, zostanie królową. Skąd ta zmiana?

Kate ma większe przywileje niż Filip?

Okazuje się, że wszystko zależy od płci. Gdyby Filip został królem, jako mężczyzna stałby w hierarchii wyżej niż królowa. Elżbieta wówczas nazywana by była "Lady Laurence" po mężu, a nie "Jej Wysokość", czyli przydomkiem, który odziedziczyła wraz z koroną po ojcu. Dlatego też królowa została koronowana, a jej małżonek pozostał zaledwie księciem.

Zwyczajowo przyjęto, że kiedy kobieta z tytułem bierze ślub z kimś, kto jest mniej utytułowany od niej, ona zostaje przy swojej wyższej pozycji – możemy przeczytać na stronie Royal Central.

I właśnie tym zwyczajem kierowała się królowa. Ta zasada natomiast nie obowiązuje w przypadku Kate i Williama, ponieważ to książę jest potomkiem królowej, więc on ma pierwszeństwo do tronu. Kate jako kobieta natomiast nie będzie mu pod tym względem zagrażać i wciąż będzie mniej ważna, mimo królewskiego tytułu.

Zobacz także: Co się stanie po śmierci królowej Elżbiety? Ministrowie ćwiczyli wdrożenie tajnego planu

Pamiętajmy jednak, że to wydarzyło się ponad 70. lat temu. Mamy nadzieję, że wkrótce się to odmieni, podobnie jak miało to miejsce z prawem do dziedziczenia. Dzięki królowej Elżbiecie obecnie księżniczka Charlotte ma pierwszeństwo do tronu przed swoim młodszym bratem, pomimo, że jest on chłopcem a ona dziewczynką. Zatem, kobiety górą!

Najlepsze filmy i seriale o tematyce królewskiej:

Autor: Katarzyna Leszczyńska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów