Dawid Ogrodnik o próbie molestowania seksualnego przez księdza. "Miałem wtedy 17 lat"

Marianna Bereza 17.10.2019
Dawid Ogrodnik
Fotografia: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Aktor przyznał, że przed laty doświadczył nieodpowiedniego zachowania ze strony duchownego.

Dawid Ogrodnik uchodzi za jednego z najbardziej utalentowanych polskich aktorów. 33-latek w ramach akcji #metoo ponad rok temu opublikował post o księdzu, który próbował go molestować. Teraz wrócił do tego traumatycznego przeżycia.

W ostatnim czasie dużo mówi się o problemie pedofilii wśród księży. Temat ten poruszył m.in. Wojciech Smarzowski w "Klerze" czy dziennikarz Tomasz Sekielski w swoim dokumencie pt. „Tylko nie mów nikomu”. Swoimi doświadczeniami w rozmowie z magazynem "Uroda życia" ostatnio podzielił się także Dawid Ogrodnik, odtwórca głównej roli w produkcji "Ikar. Legenda Mietka Kosza".

Dawid Ogrodnik o molestowaniu seksualnym wśród księży

Przypomnijmy, Ogrodnik niedługo wcieli się w znanego księdza Jana Kaczkowskiego, który zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w 2016 roku. Będzie to dla niego trudna rola ze względu na osobiste doświadczenia. W młodości aktor przez rok mieszkał na plebanii. Wtedy jeden z księży wykonał gest, "który miał sprawdzić jego potencjalne zainteresowanie seksem".

Miałem wtedy 17 lat i dałem mu jasno do zrozumienia, że nie. To się więcej nie powtórzyło. Gdybym czuł się ofiarą, nie miałbym skrupułów, żeby podać jego imię i nazwisko – opowiadał.

To nie był odosobniony przypadek, kiedy gwiazdor zetknął się z problemem pedofilii.

Byłem świadkiem sytuacji, kiedy księża pod pretekstem urlopu wyjeżdżali na seksualne orgie do Niemiec. Mieszkałem wtedy z kapitalnym księdzem. Dzięki niemu zdałem maturę, opiekował się mną i nigdy żadna krzywda mnie od niego nie spotkała – wspominał Ogrodnik.

Aktor uważa, że takich tematów jak molestowanie wśród duchownych nie należy "zamiatać pod dywan". Stąd jego post w mediach społecznościowych. Ogrodnik chciał wtedy okazać solidarność z ofiarami nadużyć seksualnych.

Pomyślałem, że jeśli napiszę „ja też”, dodam innym odwagi. Sam jej nie miałem. Człowiek molestowany ma zakodowany w sobie strach. (...) Czuje się niżej od swojego oprawcy. Trzeba zebrać w sobie wystarczająco dużo siły, by spojrzeć prosto w oczy i powiedzieć „zrobiłeś mi to”. Normą jest bagatelizowanie: "ach przestań, ręka mi poszła" - opowiadał w "Polityce" w 2018 roku.

Zobacz także: Czy "Boże Ciało" ma szansę na Oscara 2020? Sprawdziliśmy! [recenzja filmu]

Chciałbyś spotkać Kubę Wojewódzkiego? Rozwiąż nasz quiz i sprawdź, z którą polską gwiazdą powinieneś wybrać się na obiad!

Polskie gwiazdy
Rozwiąż quiz

Z którą polską gwiazdą powinieneś wybrać się na obiad?

Polskie gwiazdy

1. Co lubisz robić w wolnym czasie?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów