Daniel Olbrychski w kampanii marki Bytom. Internauci: to alkoholik. Agencja reklamowa: to element baśniowy

Redakcja 09.09.2016
Daniel Olbrychski w kampanii marki Bytom
Fotografia: materiały prasowe

Prawdopodobnie ani przedstawiciele marki, ani aktor i jego wnuk nie spodziewali się takiego hejtu ze strony internautów. 

Marka odzieżowa Bytom podjęła ryzykowny krok, który dla jej wizerunku może być  zgubny w skutkach. Agencja reklamowa, którą firma wynajęła, zorganizowała kampanię, która co prawda jest estetycznie poprawna, niektórym się nawet podoba, ale model znajdujący się na zdjęciach już mniej. Wydawać by się mogło, że w naszym kraju są postacie, którym można wybaczyć prawie wszystko. Tacy ludzie jak Zbigniew Wodecki, Maryla Rodowicz, Karol Strasburger, Jacek Cygan czy właśnie Daniel Olbrychski cieszą się dużym szacunkiem. Okazuje się jednak, że Polacy nie lubią, kiedy wciska się im kit. 

Daniel Olbrychski i jego wnuk Antoni Olbrychski są twarzami najnowszej kampanii marki. Internauci jednak zamiast zachwycić się zdjęciami, promowanymi garniturami, skupili się na przekazie, który wielu wydaje się obłudny. Otóż modelowi zarzuca się, że jest alkoholikiem, prowadził samochód po wpływem alkoholu i tak naprawdę nie ma poszanowania dla sztuki, o czym świadczy fakt, że w 2002 roku zniszczył szablą wystawę "Naziści" w warszawskiej Zachęcie. Bytom nie zgadza się z takim podejściem do postaci Olbrychskiego. Przedstawiciel marki w rozmowie z Wirtualnemedia.pl tłumaczy, że to wybitny aktor, który znany jest ze swojego poszanowania tradycji. Kojarzy się z polskością, jeździ konno, uprawia szermierkę, jest ambasadorem polskiej kultury na świecie. Aby pokreślić to, że aktor jest osobą rodzinną do kampanii zaproszono również Antoniego. Studenta historii, utalentowanego szermierza. 

Olbrychscy
Fotografia: Bytom S.A./ Facebook.com

Dobry rocznik

Daniel Olbrychski urodził się w 1945 roku. W tym samym roku powstała marka Bytom. Ten zbieg okoliczności zdaje się być ważnym argumentem "za" dla tej firmy. Poza tym, aktor jest ich stałym klientem. Jednak internauci nie dają się przekonać i twierdzą, że Olbrychski jest wizerunkowym strzałem w stopę, który może doprowadzić do utraty klientów. Zaskakuje wypowiedź senior strategy planner agencji Heads Advertising Moniki Piascekiej opublikowana na Wirtualnemedia.pl. Według niej internauci powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na estetyczny walor reklam, na tonację barw skontrastowaną z futurystyczną panoramą Warszawy.

Oprócz tego połączenie dziadka z wnukiem zawsze pozytywnie wpływa na kampanie reklamowe, bo podkreśla połączenie tradycji i nowoczesnością. Internauci jednak nie są przekonani, wydaje się, że biorąc pod uwagę pozytywne aspekty kampanii wymienione przez Monikę Piasecką Bytom, mógł zatrudnić po prostu profesjonalnego modela, a efekt byłby podobny, a z pewnością nie wywoływałby negatywnych emocji. Jednak okazuje się, że chodzi o coś jeszcze. Daniel Olbrychski dzięki swoim wadom ma "to niepowtarzalne coś".

Co do samego Olbrychskiego i kontrowersji związanych z tym, że prowadził po alkoholu: może to zabrzmi cynicznie, ale akurat w kontekście "ikon polskiej kultury" ten fakt z biografii aktora ma zdecydowanie ambiwalentne znaczenie dla marki. Wpisuje się bowiem w narrację o neurotycznej duszy artysty, w polski mit o niepokornym i twórczym mężczyźnie, który razem z alkoholem "wprowadza w życie element baśniowy" – wyjaśnia senior startegy planner z Heads Advertising.

Piasecka podkreśla, że Polska to nie USA, gdzie bohater afery musi publicznie bić się w pierś, a w kampaniach reklamowych może wziąć udział tylko jako feniks, który wstał z popiołów.  W Polsce ponoć wolność i luz jest bardziej doceniany. Jednak przykład Daniela Olbrychskiego świadczy to o tym, że w naszej kulturze osoba, która coś reklamuje, musi być godna zaufania.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że hejt na markę Bytom jest przesadzony, a nawet zawiera w sobie elementy hipokryzji. Tak jak stwierdzenia, że firma utraci klientów. Tych stałych pewnie nie, najwyżej nie pozyskają zbyt wielu nowych. A może kontrowersje spowodują, że kampania okaże się sukcesem?

Bytom
Fotografia: screen z Facebook.com
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów