Kultowy dąb Chrobry obumarł. Nie wypuścił na wiosnę żadnych liści

Paulina Ermel 21.05.2020
Dąb
Fotografia: Shutterstock

Jeden z najstarszych dębów szypułkowych w Polsce nie wypuścił na wiosnę liści. Wygląda na to, że drzewo obumarło.

Dąb Chrobry był najstarszym dębem szypułkowym w Polsce. Wiek majestatycznego drzewa szacowano na 750 lat. W 1966 roku roślina została objęta ochroną. Niestety wygląda na to, że żywot dębu dobiegł końca. W tym roku bowiem wiosną nie wypuścił on ani jednego liścia.

Dąb Chrobry obumarł. Nie wypuścił na wiosnę liści

Dąb Chrobry, który rósł sobie w miejscowości Piotrowice w Lubuskiem pamięta jeszcze czasy Władysława Łokietka. Ten piękny okaz był najstarszym dębem szypułkowym w Polsce. Niestety życie go nie oszczędzało.

W 2014 roku o drzewie znów zrobiło się głośno, kiedy ktoś podłożył pod nim ogień i wówczas częściowo ono spłonęło. Mimo tego roślina się nie poddała i jeszcze kilka lat przetrwała. W 2015 roku odwiedzające go osoby miały okazję zobaczyć wiosną zielone liście na 25 proc. konarów dębu. W tym roku drzewo nie wypuściło żadnych liści.

Leśnicy pobrali wcześniej z Chrobrego zrzezy (ścięte pędy), co pozwoliło na wegetatywne rozmnożenia drzewa z zachowaniem w stu procentach jego materiału genetycznego. Sześć takich sadzonek zostało posadzonych w zeszłym roku w cieniu Chrobrego - czytamy na Facebooku Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu, na którym udostępniono najnowsze zdjęcia dębu.

Drzewo obumarło, ale nie zostanie wycięte. Pozostanie w miejscu, w którym rosło, w obecnym stanie.

Aż trudno uwierzyć, że te miejsca istnieją naprawdę. Oto najdziwniejsze atrakcje, jakie stworzyła natura.

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów