Gaslighting to bardzo niebezpieczne zjawisko psychologiczne! Tobie prawdopodobnie też się przydarzyło

Julita Buczek 16.10.2020
para kłótnia
Fotografia: Shutterstock

To zjawisko znane jest w psychologii od wielu lat, jednak dopiero teraz nabrało na sile. Sprawdź, czym jest gaslighting!

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób doświadcza przemocy psychicznej. W pracy, w domu czy w szkole. Można doświadczyć jej wszędzie. Stosowanie takiej przemocy może wywołać załamanie i ból, z którym ofiara nie będzie umiała sobie poradzić.

Chociaż w większości przypadków wiemy, jak ją rozpoznać to niektóre mogą okazać się bardzo trudne do zdiagnozowania. Nie zawsze też wiadomo, jak udowodnić takie znęcanie. Do długiej listy maltretowania psychicznego doszedł kolejny punkt, którym jest gaslighting.

Sprawdźcie, na czym dokładnie polega.

Czym jest gaslighting?

Gaslighting to nic inne jak jedna z najbardziej okrutnych form przemocy. Osoba, która jest manipulatorem, poddaje w wątpliwość wszystko, co mówi i robi jej ofiara. Druga osoba czuje się jak bezradne dziecko i zaczyna wątpić w swoje możliwości.

Gaslighter bardzo często kłamie i nie przyznaje się do swoich win. Również bardzo często zaprzecza, a swojej ofierze wmawia, że pojmuje rzeczywistość zbyt emocjonalnie.

Doświadczyliście kiedyś przemocy psychicznej?

Zobacz także: Spójrz na obrazek. To, co pierwsze zauwżysz, zdradza twoje największe lęki

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów