Czy zażywanie przeterminowanych leków szkodzi zdrowiu? Specjaliści przestrzegają, czym to grozi

Anna Respondek 20.11.2017
Domowa apteczka
Fotografia: Pexels

Czy ten dylemat można rozstrzygnąć ostatecznie?

Każdy posiada w swoim domu zasób różnych leków, po które sięga w krytycznych sytuacjach. Ale co zrobić z maścią lub kroplami, które stoją otwarte dłużej niż miesiąc, albo tabletkami, których data przydatności minęła w zeszłym roku? To dylemat, z którym mierzy się każdy posiadacz domowej apteczki. 

Choć na ogół większość ludzi stara się zwracać uwagę na końcową datę spożycia leku, zdarzają się osoby, które z chęcią sięgają po specyfiki przeterminowanie nie o kilka dni czy miesiąc, ale nawet o cały rok. Czy to aby na pewno bezpieczne? Według Shelly Burgess, rzecznika amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), żadna firma farmaceutyczna czy agencja nie są w stanie zapewnić, że taki lek nie zaszkodzi. 

Preparat może nadal działać, bądź utracić swoje właściwości i stać się środkiem nietoksycznym, ale i nieskutecznym, albo też zamienić się w szkodliwą substancję - można przeczytać na stronie Waschingtonpost.com. 

Z badań opublikowanych w 2006 roku w "Journal of Pharmaceutical Sciences" wynika, że w niektórych przypadkach można pójść na ustępstwa. Testy przeprowadzone przez FDA na lekach zgromadzonych w ramach amerykańskich zapasów strategicznych pokazały, że ponad 88 procent z nich nadal działa i można je bezpiecznie zażywać. Wśród nich znalazły się środki przeciwbólowe, antybiotyki, leki przeciwwirusowe i na malarię. 

Według specjalistów badań tych nie należy jednak przenosić na domowe apteczki, w których leki niejednokrotnie wystawione są na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak temperatura czy światło słoneczne. Dodatkowo leki kupowane w aptece, zanim do niej trafią, mogą przejść przez wielu pośredników. 

Aby specyfiki zachowały jak najdłużej swoje działanie, nie należy przechowywać ich w łazience, w której panuje wilgoć. Odpowiednim miejscem będzie kuchnia i plastikowe opakowania, które powinny znaleźć się poza zasięgiem dzieci i z dala od jedzenia. 

W szczególności należy zwracać uwagę na terminy przydatności kapsułek żelowych i syropów, które psują się znacznie szybciej. Kapsułki pochłaniają duże ilości wody i wilgoci, a przez to mogą się w nich pojawić niebezpieczne bakterie. Dlatego ważne jest, aby opakowania tych leków nie były uszkodzone.  

A Wy, regularnie opróżniacie swoje apteczki? 

giphy-downsized
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów