Czy w parafiach obowiązują cenniki? Sprawdził to polski youtuber!

Julita Buczek 08.10.2018
cennik w kościele za mszę
Fotografia: Pixabay

Youtuber postanowił sprawdzić, czy istnieje cennik w parafii za odprawienie mszy!

Słyszeliśmy już o takich sytuacjach, gdzie ksiądz odmówił pochówku, ponieważ rodzina nie przyjęła kolędy. Podobno ofiara w kościele jest dobrowolna, ale jak się ostatnio okazało, wcale tak nie jest. Postanowił to sprawdzić youtuber z kanału "Sprawdzam Jak".

Czy za mszę trzeba zapłacić?

Popularny youtuber postanowił przeprowadzić test wśród okolicznych parafii. Do każdej przychodził z prośbą o odprawienie mszy w intencji rodziny.

Czy to się wiąże z jakąś opłatą? Czy jest jakaś opłata za mszę? - zapytał youtuber. W odpowiedzi usłyszał, że zazwyczaj tak, ale opłata jest dobrowolna. W kolejnej parafii duchowny potwierdził: "Ofiara jest dobrowolna i nie jest konieczna".

Niestety to tylko nieliczni księża, którzy nie wymuszają opłaty. W kolejnej parafii, do której udał się youtuber było zupełnie inaczej!

Pan chce rezerwować czy od razu ofiarę składać dzisiaj? Z mszą zawsze wiąże się ofiara. To jest na utrzymanie księdza. Ja nigdy przez 20 lat nikomu nie wyznaczyłem, ile kto ma dać - stwierdził ksiądz.

Po kilku minutach rozmowy, dopytywany ksiądz stwierdził, że większość daje 50 złotych. Pouczył również autora vloga, żeby zapamiętał na całe życie, że msza święta wiąże się z ofiarą. Okazało się, że to nie był koniec dyskusji, duchowny mówił dalej!

Taka jest tradycja Kościoła, zawsze jest ofiara. Jak pan nie chce dać nawet grosza za mszę świętą, bo to idzie na utrzymanie księdza, to panu za darmo to odprawię.

Sytuacja powtórzyła się w kolejnym kościele, duchowny zapytany o to, czy istnieje opłata, powiedział, że tak. Spytany, czy odprawi mszę za darmo, odpowiedział, że nie ma takiej opcji.

To jest stypendium, które się należy księdzu. Ksiądz nie może decydować, że wikariusz odprawi bez stypendium.

Kiedy youtuber nawiązał do słów papieża Franciszka: "Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie", powiedział "no i cóż z tego?". Jak można się domyślić intencji nie przyjął.

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów