Czy trzeba zdejmować buty po wejściu do czyjegoś domu? To zależy od kilku czynników

Katarzyna Leszczyńska 15.02.2018
Czy powinno się ściągać buty w gościach?
Fotografia: fotolia.com

Wchodząc do czyjegoś domu często zastanawiamy się, czy ściągnąć buty. Zasady dobrego wychowania jasno określają, jak wówczas postąpić. 

Wielu z nas zastanawia się często, czy odwiedzając kogoś w domu, powinniśmy zdejmować buty w przedpokoju. Jedni uważają to za obowiązek, inni za faux pas. Okazuje się, że zależy to od wielu czynników. Zdejmowanie butów w gościach określają również zasady savoir-vivre’u. Czy zatem trzeba zdejmować buty odwiedzając kogoś w domu?

Zobacz także: Te modele butów będą najmodniejsze w sezonie wiosenno-letnim. Znaleźliśmy tańsze wersje w popularnych sieciówkach

Zdejmowanie butów w gościach w dużej mierze zależne jest od kultury. Podczas gdy w Japonii ściąga się je z nóg niemalże przy każdej okazji, czyniąc to np. w Hiszpanii możemy spotkać się z dziwnym spojrzeniem gospodarzy. Nieco inaczej sprawa ma się do Polski, ponieważ w naszym kraju ten zwyczaj może zależeć od kilku czynników.

Czy trzeba zdejmować buty w gościach?
Fotografia: fotolia.com

Czy trzeba zdejmować buty odwiedzając kogoś w domu?

Zasady savoir-vivre’u jasno określają, że nie trzeba zdejmować butów w pomieszczeniu, a gospodarze, którzy zmuszają do tego swoich gości, zachowują się po prostu niegrzecznie. Zwłaszcza, gdy planujemy eleganckie przyjęcie, na którym większość gości będzie miało wieczorowe kreacje. Wówczas nie możemy zmuszać ich do zdejmowania butów, które są nieodłącznym elementem wytwornej stylizacji. Tym bardziej nie powinniśmy wymuszać na nich zakładania kapci.

Zobacz także: Co buty mogą powiedzieć o swoim właścicielu? Naukowcy wyjaśniają, w jaki sposób świadczą o naszej osobowości

Również sami gospodarze powinni stosować się w takich sytuacjach do tej zasady. Mężczyzna w garniturze i samych skarpetkach lub kobieta w eleganckiej sukience i kolorowych bamboszach po prostu będą wyglądać śmiesznie. Nie dotyczy to jednak jedynie wytwornych przyjęć. Również podczas najnormalniejszej, codziennej wizyty, nie musimy ściągać butów w czyimś domu. Jest to dopuszczalne jedynie w dwóch warunkach.

Czy powinno się zdejmować buty w gościach?

Zasada dostosowania się podstawą dobrego wychowania

Niezależnie od kultury, według zasad savoir-vivre’u, najważniejszą zasadą jest dostosowanie się. To przede wszystkim my powinniśmy wyczuć, jakie są przyzwyczajenia co do tego naszego gospodarza. Możemy się tego dowiedzieć obserwując jego zachowanie w naszym domu lub po prostu wprost zapytać, czego oczekuje. Można też obserwować, co robi gospodarz w momencie, gdy wchodzimy do jego domu. Jeżeli po powieszeniu naszego płaszcza nie przechodzi do salonu, możemy być pewni, że czeka, aż ściągniemy buty.

Zobacz także: Co sprawia, że ludzie są denerwujący? Przez te zachowania inni mogą przestać nas lubić

Zawsze jednak możemy zapobiegawczo zabrać ze sobą czyste buty na zmianę. Wówczas gospodarz nie powinien mieć czegoś przeciwko noszenia ich po jego domu. Taki chwyt powinniśmy zastosować przede wszystkim wtedy, gdy na dworze jest mokro i nie chcemy pobrudzić czyjegoś mieszkania lub wtedy, gdy wiemy, że w pomieszczeniu znajdują się dzieci. Przez buty możemy bowiem przenosić zarazki na podłogę. Powinniśmy też uważać na rodzaj obuwia zastępczego. Szpilki mogą porysować podłogi w czyimś domu, a nie chcemy przecież narazić naszego gospodarza na straty.

Jak widać zatem, ta zasada, podobnie jak pozostałe savoir-vivre’u, jest naprawdę skomplikowana i zależy od wielu czynników. W naszej kulturze utarło się już, że w większości mieszkań zdejmuje się buty po wejściu do domu. Dlatego też warto to uczynić zapobiegawczo, a dobry gospodarz powinien nas poprosić po prostu, żebyśmy tego nie robili.

Zobaczcie w poniższej galerii, jakie rzeczy będą najmodniejsze w tym roku: 

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów