Dzielicie tabletki na pół? Możecie sobie zaszkodzić. Ekspert wyjaśnia, kiedy nie można tego robić

Anna Respondek 12.12.2017
Tabletki
Fotografia: Pexels

Należy kierować się między innymi zaleceniami lekarzy.

Wiele osób nie czyta ulotek leków, przez co nieświadomie sobie szkodzi. Rzadko również dyskutuje się o ogólnie przyjętych zasadach przyjmowania specyfików. Jedna z takich reguł dotyczy dzielenia tabletek na pół i mówi o tym, że wolno to robić tylko wtedy, jeśli na tabletce znajduje się specjalny pasek ułatwiający takie zachowanie. Które tabletki zatem można dzielić, a które nie?

To wszystko zależy od zaleceń lekarza, jednak powinno się unikać przepoławiania tabletek wieloskładnikowych i zawierających hormony (na przykład tabletki antykoncepcyjne, środki stosowane przy leczeniu tarczycy). Podobnie sprawa się ma w przypadku leków psychotropowych czy związanych z chorobami serca. Dlaczego tak jest? W trakcie procesu rozdrabniania część substancji może przepaść, a nawet mikroskopijna różnica w dawce ma duże znaczenie przy tego typu schorzeniach. 

Wszystko jest jasne, jeśli tabletka ma specjalny pasek, który ułatwi jej podzielenie. Warto jednak, nawet w tym przypadku, zajrzeć do ulotki, w której z pewnością znajdziemy szczegółowe informacje dotyczące tej "operacji". 

Jeśli chodzi o leki, które zawierają specjalną otoczkę, nie należy ich kruszyć. Otoczka ta ma za zadanie przetrwać w żołądku i rozpuścić się w miejscu docelowym, na przykład jelitach. Przełamanie takiej tabletki na pół niszczy jej właściwości i sprawia, że nie zadziała odpowiednio. 

Ważną informacją, na którą należy zwracać uwagę, jest ta mówiąca o szybkości uwalniania się substancji czynnej. Dotyczy to wielu preparatów, które działają przeciwbólowo. Jeśli znajdziemy na nich wyraźnie zaznaczony rowek, możemy podzielić je na pół. Jeśli natomiast chcemy, aby działały nieco dłużej, nie należy niszczyć ich "konstrukcji", ponieważ zamiast kilku godzin ulgi, cała zawartość środka przeciwbólowego dostanie się do organizmu za jednym podaniem.  

Czym zatem najlepiej podzielić tabletkę, jeśli już można to zrobić? Zdecydowanie należy odłożyć nóż i zrezygnować z przegryzania. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalną gilotynę, która ułatwi ten proces. 

gilo
Fotografia: Zyjlatwiej.pl
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów