Czy spanie w jednym łóżku z dziećmi może wpłynąć na ich rozwój? Naukowcy wyjaśniają, czy to niebezpieczne

Katarzyna Leszczyńska 07.11.2017
Czy spanie z dziećmi w jednym łóżku ma na nie dobry wpływ?
Fotografia: pexels.com

Znaleziono odpowiedź na pytanie nurtujące każdego rodzica.

Wszyscy rodzice mają swoje metody wychowawcze, które są najlepsze zarówno dla nich samych, jak i dla ich pociech. Na różnych forach jednak można zaobserwować kłótnie o to, czy powinno się pozwalać spać dzieciom ze sobą w łóżku, czy jest to niewychowawcze. To pytanie nurtuje rodziców od dawna, a do tej pory nie było żadnych konkretnych badań, które mogłyby rozwikłać ten problem.

W 2016 roku w Journal Affective Disorder opublikowano wyniki badań, w których określono, że dzieci śpiące od małego z rodzicami, później są bardziej narażone na zachorowanie na depresję Psycholodzy podkreślają jednak, że dotychczasowe eksperymenty były przeprowadzone na zbyt małej ilości osób, żeby ich wyniki mogły być miarodajne. Ze względów etycznych nie można poprosić matek o to, żeby jedna grupa spała z dziećmi a druga nie.

Nie ma przeciwwskazań, co do spania z dziećmi w jednym łóżku
Fotografia: pexels.com

Nie ma przeciwwskazań co do spania z dziećmi w jednym łóżku

Okazuje się, że nie ma żadnych przeciwwskazań co do tego, czy rodzice powinni spać ze swoimi pociechami w jednym łóżku. Tego typu metody stosuje się zazwyczaj we wczesnym wieku dziecka, żeby ułatwić matce możliwość karmienia piersią w nocy. Rodzice najlepiej znają swoje dzieci i wiedzą, czy spanie z nimi w późniejszym etapie może być dla nich niekorzystne. Wszystko zależy, zdaniem psychologów, od kwestii psychicznej i nastawienia dorosłych.

Nie ma żadnych negatywnych psychologicznych konsekwencji, wynikających z dzielenia łóżka z dziećmi, o ile taki zwyczaj odpowiada zarówno dzieciom, jak i rodzicom – powiedział psycholog dr Yoni Schwab w rozmowie z portalem Parents.com.

Wszystko zatem zależy od tego, jak czują dzieci i ich rodzice. Nikt, poza nimi samymi, nie może określić, co będzie dla nich najlepsze. Z pewnością jednak jest pewna granica wieku, od której dziecko powinno spać samo. Wystarczy ją odkryć. Badania, jak na razie, tego nie określiły.

Spanie z dziećmi w jednym łóżku nie jest czymś złym
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów