Czy poruszanie się podczas snu może być niepokojącym objawem? Jeśli spełniasz ten warunek, możesz zacząć się martwić

Katarzyna Leszczyńska 23.11.2017
Dlaczego poruszamy się podczas snu?
Fotografia: pixabay.com

Ten problem dotyczy większości z nas.

Często zdarza się tak, że zasypiamy w zupełnie innej pozycji, niż się budzimy. Wielu ludzi zastanawia się, dlaczego tak się dzieje. Obracanie się w nocy jest rzeczą oczywistą. Okazuje się jednak, że ma to wiele zależności, których nie jesteśmy świadomi. Przede wszystkim ma swoją przyczynę i zachodzi jedynie w określonej fazie snu.

Ludzie nie są w stanie poruszać się przez całą noc. Wszystko dlatego, że w fazie REM, kiedy występuje wysoka aktywność mózgu i skupiamy się przede wszystkim na snach, nasze ciała są sparaliżowane. Wówczas nie możemy się poruszyć. Wszystko zmienia się, gdy przechodzimy w głęboką fazę snu. Wtedy zaczynamy się poruszać, najczęściej przekręcając się z boku na bok.

Dlaczego poruszamy się podczas snu?

Dlaczego poruszamy się podczas snu?

Okazuje się, że poruszanie się podczas snu jest elementem obronnym naszego organizmu. Zdaniem naukowców dzięki temu ciało broni się przed potencjalnymi urazami i skurczami. Wielu ludziom zdarza się przecież, że podczas snu łapie ich bolesny skurcz. Właśnie przed tym próbuje nas uchronić automatyczne obracanie się w nocy.

Okazuje się zatem, że nie trzeba się tym przejmować. Przynajmniej, jeżeli nocne poruszanie się nie jest dla nas zbyt częstym zjawiskiem. Należy natomiast uważać na zbyt intensywne poruszanie nogami, które może być oznaką poważnej choroby. Zespół niespokojnych nóg to schorzenie, które może prowadzić do zaburzeń w regeneracji organizmu, ponieważ przeszkadza człowiekowi w odpoczynku.

O czym świadczy poruszanie się podczas snu?
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów