Czy mężczyzna zawsze powinien przepuszczać kobietę w drzwiach? Wszystko zależy od jednego elementu

Anna Respondek 27.11.2017
Savoir-vivre
Fotografia: Pixabay

Wiedzieliście o tej regule?

Zasady savoir-vivre zostały stworzone po ty, aby zwiększyć wygodę życia i znacznie je usprawnić. Wraz ze zmianami pokoleniowymi i społecznymi część z tych reguł została zapomniana, a część poddano znacznej modyfikacji. 

Jednym z zapisów, o którym dyskutuje się najczęściej zarówno w mediach, jak i domowym zaciszu, jest ten związany z przepuszczaniem kobiet przodem. Wielu z panów nie jest pewnych czy nadal należy to robić, niektórzy nie wiedzą, że w ogóle istnieje taka zasada. Ale czy faktycznie mężczyźni zawsze powinni ustąpić kobietom pierwszeństwa w przechodzeniu przez drzwi? Okazuje się, że każdą regułę musi potwierdzić jakiś wyjątek. 

giphy-downsized

Drzwi otwierane na zewnątrz

W zależności od tego, jak zostało zaprojektowane wejście do budynku, drzwi mogą się otwierać na zewnątrz lub do środka. Jeśli mężczyzna w towarzystwie kobiety wchodzi do pomieszczenia, w którym została wykorzystana pierwsza opcja, powinien otworzyć drzwi i przytrzymać je, aby partnerka mogła swobodnie i bez większych problemów przez nie przejść. W tym wypadku potrzebna jest współpraca pani, która tuż za progiem powinna poczekać na partnera i w dalszą "podróż" ruszyć wraz z nim.

Drzwi otwierane do środka

W tym wypadku mężczyzna może czuć się zakłopotany. Bo jak zachować się odpowiednio, skoro drzwi nie chcą współpracować, a zwykłe popchnięcie ich nie będzie zbytnio eleganckie. Jest na to proste wyjaśnienie. W takiej sytuacji pan przekracza próg jako pierwszy i w środku przytrzymuje drzwi dla swojej partnerki, która wchodzi tuż za nim. Takie zachowanie nie spowoduje żadnych nieprzyjemności i nie sprawi, że cały zabieg będzie niezręczny. 

Według tego, co mówią zasady savoir-vivre, mężczyzna jako pierwszy powinien "badać" nieznany teren i sprawdzić, czy we wnętrzu pomieszczenia nie czyha na jego towarzyszkę jakieś niebezpieczeństwo. Dlatego właśnie potrzeba jest współpraca kobiet, które w przypadku drzwi otwieranych na zewnątrz powinny poczekać na partnera, zanim wejdą w głąb pomieszczenia. Nie zaszkodzi także nawiązać z mężczyzną kontaktu wzrokowego i podziękować mu uśmiechem i kiwnięciem głowy.

Czy to wyjaśnia wszystkie wątpliwości? ;)

giphy-downsized

Największe trendy dla mężczyzn na 2018 rok

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów