Czy jesteś mądrzejszy niż inni ludzie? Oto 6 symptomów wskazujących na ponadprzeciętną inteligencję

Anna Respondek 16.08.2017
Inteligencja
Fotografia: EAST NEWS

Wiadomo, że na świecie istnieją ludzie wyjątkowo inteligentni. Myślisz, że jesteś jednym z nich?

Wynik IQ Alberta Einsteina wynosił 165, natomiast jeden z byłych prezydentów Stanów Zjednoczonych, Barack Obama, może pochwalić się wynikiem na poziomie 137 punktów. Statystyczny Polak w testach na IQ uzyskuje 99 punktów. Co jednak z tymi osobami, które mogą się pochwalić ponadprzeciętną inteligencją? 

Jak podaje serwis Indy100.com istnieje sześć sympomów świadczących o tym, że możemy być mądrzejsi niż inni ludzie. Jakie to sygnały?

1. Sarkazm

Zabawny i na poziomie wymaga wielkiej inteligencji. Najnowsze badania pokazuję, że sarkazm wspomaga kreatywne myślenie i wymaga znacznej siły umysłu.

Aby wychwycić sarkazm i na niego odpowiedzieć trzeba rozpoznać różnicę między właściwym znaczeniem a przenośnią. To proces, który uaktywnia i umożliwia abstrakcyjne myślenie prowadzące do kreatywności - mówi naukowiec Francesca Gino.

Sarkazm uznawany jest za wyższą formę dowcipu.

2. Dwujęzyczność

Posługiwanie się dwoma językami (lub więcej) pomaga nam ćwiczyć pamięć oraz zapobiega takim chorobom jak Alzheimer czy demencja. Dodatkowo rozwija umysł i sprawia, że wzrasta wydajność mózgu.

3. Starszy z rodzeństwa

Najstarsze z rodzeństwa zazwyczaj wykazuje się najwyższym ilorazem inteligencji. Nie jest to jednak związane z genetyką, ani środowiskiem, w którym się wychowujemy. Naukowcy nie potrafią znaleźć jednego rozwiązania dla tej zagwozdki. Jedna grupa twierdzi, że może mieć to związek z interakcjami rodzinnymi inna, że zmiany powodujące taki stan rzeczy zachodzą już w okresie prenatalnym.    

4. Leworęczność

Wśród całej populacji jedynie dziesięć procent jest leworęczna. Jak pokazują badania, takie osoby zazwyczaj wyróżniają się z tłumu. Ich umiejętności poznawcze są znacznie większe niż te zauważalne u przeciętnych ludzi.

giphy-downsized (68)

5. Poczucie humoru

Ostatnio pisaliśmy na temat tego, że zabawniejsi ludzie wydają się być bardziej atrakcyjni. Jak się okazuje, poczucie humoru świadczy również o większej inteligencji. Sytuacja, w której dwie osoby "mają ten wyjątkowy moment porozumienia" sprawia, że wytwarzają się endorfiny, natomiast osoby potrafiące je pobudzić muszą wykazać się kreatywnością i inteligencją.

6. Wątpliwości w inteligencję

"Wiem, że nic nie wiem" powiedział Sokrates i miał rację. Najmądrzejsi ludzie najczęściej wątpią w swoją inteligencję. W 1999 roku roku po raz pierwszy napisano o efektcie Krugera-Dunninga, który polega na tym, że osoby źle wykwalifikowane myślą, że znają się na czymś najlepiej, natomiast wykwalifikowane, non stop wątpią w swoje zdolności. Tym razem wątpliwości to dobra oznaka. 

Czy kwalifikujesz się do grupy "inteligentów"? 

giphy-downsized (65)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów