Naukowcy już wiedzą, co daje ludziom szczęście. Odkrycie po 75 latach badań

Anna Respondek 28.11.2017
Radość
Fotografia: Pexels

Dzięki czemu jesteśmy w życiu szczęśliwi? Naukowcy spieszą z odpowiedzią. 

Czy da się do każdego aspektu życia podejść z naukowego punktu widzenia? Wygląda na to, że tak, a udowadniają to różnej maści naukowcy, którzy próbują zbadać wszystko to, co ich otacza. Tym razem padło na nieuchwytną rzecz, jaką jest szczęście. Wyniki badań pojawiły się na stronie News.harvard.edu. 

Badacze z Harvardu postanowili poświęcić 75 lat swojego życia na to, aby określić, co tak naprawdę daje ludziom szczęście. W tym czasie śledzili życie 724 mężczyzn, co roku zadając im pytania na temat tego, jak radzą sobie w poszczególnych sferach życia. 60 z nich wciąż żyje i nadal bierze udział w eksperymencie. Uczestnicy pochodzili z różnych sfer społecznych i byli w różnym wieku. Pierwszą grupę stanowili studenci Harvardu, natomiast drugą dzieci z najbiedniejszych okolic Bostonu żyjące w skrajnej biedzie. 

Aby mieć odpowiedni wgląd w życie każdego z uczestników, naukowcy zadawali im pytania, badali ich mózgi, pobierali próbki krwi, przeglądali ich kartotekę medyczną i rozmawiali z rodzinami. Z czasem do eksperymentu wciągnięto również żony i dzieci badanych. Były to pierwsze tego rodzaju analizy, zakrojone na tak szeroką skalę. 

Wnioski z badań okazały się zaskakujące i pokazały, że prawdziwe szczęście dają nam udane relacje międzyludzkie i udane związki, które dodatkowo przyczyniają się do lepszych wyników zdrowotnych. Ci z uczestników, których małżeństwa były nieudane i czuli się samotni, częściej skarżyli się na towarzyszący im ból, niezadowolenie i prowadzili mniej zdrowy tryb życia. 

Nie ważne ile masz przyjaciół, nie ważne też czy jesteś w jakimś związku, czy nie. To jakoś twoich relacji z bliskimi jest najważniejsza. Dobre życie zbudowane jest na dobrych relacjach - powiedział prowadzący badania. 

A Wam, co daje szczęście? ;)

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów