Czy ciążą można się "zarazić"? Brzmi absurdalnie, ale naukowcy mają zaskakującą odpowiedź na to pytanie

Anna Respondek 03.01.2018
Ciąża
Fotografia: Pixabay

Wpływ mają na to przede wszystkim dwa czynniki. 

Choć brzmi to zaskakująco i niemalże jak z filmu si-fi, to jednak najnowsze badania nie pozostawiają wątpliwości. Jeśli wśród najbliższych znajomych mamy kilka ciężarnych kobiet, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę zwiększa się. 

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych postanowili przeanalizować zachowania i ciąże 1720 kobiet, poświęcili na to 10 lat, a wnioski jakie wysnuli ze swoich obserwacji mogą dla niektórych być prawdziwie niepokojące. Ciążą można się zarazić. Oczywiście jest to pewien skrót myślowy, a w wynikach prezentowanych przez badaczy chodzi przede wszystkim o planowane ciąże. Kiedy nasi najbliżsi znajomi czy przyjaciele decydują się na dziecko, my sami również nabieramy większej ochoty na zostanie rodzicami. 

Zobacz także: Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

Naukowcy nazwali tę prawidłowość "wpływem na płodność". Przede wszystkim chodzi o społeczeństwo. Kobiety, które widzą, że wiele ich znajomych posiada już potomstwo, a ich życie nie obraca się jedynie wokół pieluch i sposobów karmienia, znacznie częściej zaczynają zauważać pozytywy, takie jak czerpanie radości z rodzicielstwa. Pojawia się również pewnego rodzaju presja. Jeśli koleżanki zaszły już w ciąże, nie chcemy być gorsze i pozostawać w tyle.

Zobacz także: Kalkulator ciąży - sprawdź, który to tydzień ciąży!

Co więcej, wspólne zachodzenie w ciąże wśród przyjaciół sprawia, że więzi między nimi zacieśniają się jeszcze bardziej. 

giphy-downsized (36)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów