Czy chmury mogą płynąć? Niezwykłe zjawisko uchwycone na filmie

Magdalena Barszczak 06.11.2018
chmury
Fotografia: Shutterstock

Nieczęsto możemy obserwować taki spektakl na niebie.

Niektóre zjawiska atmosferyczne przerażają i budzą respekt, inne podziw. Wspaniały spektakl na niebie zaobserwowano w Finlandii, a wyjątkowy efekt możemy podziwiać dzięki pracy fotografa.

Finowie, którzy spojrzeli w górę 29 października, zobaczyli stworzone z obłoków arcydzieło. Chmury Kelvina-Helmholtza zachowywały się niczym fale na morzu. Co to za zjawisko?

Chmury Kelvina-Helmholtza - co to jest?

Takie zjawisko atmosferyczne tworzy się zazwyczaj przy silnych wiatrach, w górnej części troposfery. Po raz pierwszy zostało opisane przez Lorda Kelvina i Hermanna von Helmholtza, którzy wykazali niestabilność, jaka zachodzi na granicy dwóch płynów o różnej prędkości przepływu lub gęstości. Można ją zaobserwować w głębi oceanu, ale również chmurach.

W momencie, gdy powietrze w wyższej warstwie porusza się szybciej niż powietrze przy powierzchni ziemi, górne partie chmur są ścinane i tworzą się struktury podobne do morskich fal. Fiński fotograf Matti Helin jeszcze spotęgował ten efekt, łącząc ujęcia klatka po klatce. Dzięki temu powstał niezwykły film.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Wyposażona w iPhone'a i aparat cyfrowy Polka stara się uchwycić tętniące życiem miasto:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów