Bycie singlem wpływa pozytywnie na zdrowie? Psycholog wymienia dowody

Anna Respondek 31.07.2017
Single kochają nimi być
Fotografia: Pixabay

Wszyscy sceptycy bycia w związku mają kolejny silny argument w zanadrzu. Życie w pojedynkę korzystnie wpływa na zdrowie.

Wszystko ma swoje plusy i minusy. Tyczy się to również bycia singlem lub bycia w związku. Jednak jak udowadnia psycholog Bella DePaulo, z Uniwersytetu California Santa Barbara, życie w pojedynkę ma wiele korzyści, z których nie zdawaliśmy sobie sprawy. Independent.co.uk stworzył zestawienie zalet płynących z życia w pojedynkę. 

De Paulo przyznaje, że nigdy nie chciała być w stałym związku, a jej "i żyli długo i szczęśliwie" związane było tylko i wyłącznie z jedną osobą. Z tego powodu, od ponad dekady, bada wpływ życia w pojedynkę na zdrowie singlii. Psycholog odkryła, że pozytywy związane z takim stanem dotyczą zarówno zdrowia psychicznego jak i fizycznego.

w 2016 roku DePaulo przebadała ponad 800 samotnych osób i małżeństw i odkryła, że płyną zauważalne korzyści zdrowotne z bycia singlem, poczynając od silniejszych więzi społecznych aż do zdrowszego ciała.  

Przekonanie o tym, że single są nieszczęśliwi, samotni i brak im miłości, a jedynym ich pragnieniem jest znaleźć sobie kogoś, to mit - tłumaczy DePaulo.

Przyjaźń
Fotografia: Pixabay

Silniejsze więzi społeczne

Jeśli myślicie, że małżeństwa mają więcej przyjaciół niż single to prawdopodobnie jesteście w błędzie. W 2015 roku badaczki Natalia Sarkisian i Naomi Gerstel sprawdziły, jak bardzo przywiązane do rodziny, sąsiadów i przyjaciół są osoby samotne i małżeństwa. Okazało się, że single mają dużo lepiej rozbudowaną sieć znajomości, co więcej, częściej mogą oczekiwać pomocy lub jej udzielają niż badane pary. Wyniki eksperymentu pozostały bez zmian bez względu na rasę, płeć czy przychód.

Bez względu na to, czy mówimy o mężczyźnie, czy kobiecie, społeczna więź jest większa w przypadku osób samotnych - napisały Sarkisian i Gerstel.

Single są bardziej sprawni fizycznie

Wiele osób, które już się ustatkowały, popada w niezdrowe nawyki. Czasami ze względu na obowiązki domowe nie mają czasu, żeby o siebie zadbać. Z grupy ponad 18 tysięcy badanych, ci którzy byli sami, dużo częściej i regularniej oddawali się aktywności fizycznej. 

Analizy z 2015 roku, które brały pod uwagę osoby z dziewięciu różnych krajów, wykazały, że samotne kobiety i mężczyźni mieli niższą wartość wskażnika BMI. Osoby w związku małżeńskim ważyły średnio o pięć kilo więcej niż single. 

Ćwiczenia
Fotografia: Pixabay

Rozwój osobisty

W 1998 roku National Survey of Families and Households przeprowadził badania na grupie tysiąca samotnych i trzech tysiącach osób w związkach, dzięki którym okazało się, że u samotnych rozwój osobisty jest znacznie bardziej zaawansowany. Ankietowanym zadawano dwa pytania, samotne osoby dużo częściej zgadzały się ze stwierdzeniem:

Dla mnie życie jest ciągłym procesem związanym z nauką, zmianami i wzrostem. 

Samotni mężczyźni mniej hojni po ślubie

Mężczyźni, którzy są singlami częściej dzielą się swoim majątkiem. Z badań przeprowadzonych w latach osiemdzięsiątych wynika, że ci z mężczyzn, którzy weszli w związek małżeński, stawali się mniej otwarci na prośby i potrzeby przyjaciół. Te same badania pokazały, że u kobiet nie ma to wpływu na poziom hojności. 

Mężczyźni, którzy się rozwiedli, stawali się jeszcze bardziej uczynni niż przed ślubem.

Mężczyźni, którzy są singlami dają bliskim nie mniej niż zamężni, pomimo tylko jednego dochodu. Jeśli chodzi o przyjaciół, to są hojniejsi niż mężowie - pisze w swojej książce "Singled Out", DePaulo. 

Czerpią przyjemność z samotności

Według terapeutki Amy Morin, samotność może przynieść całą masę korzyści dla zdrowia psychicznego. Dzięki niej stajemy się bardziej produktywni i kreatywni.

Czas w samotności wcale nie musi być z nią związany. Możemy go poświęcić na lepsze poznanie siebie - powiedziała w 2015 roku.

Potwierdzają to inni psychologowie, którzy twierdzą, że dzięki nauczeniu się bycia samemu, potrafimy docenić wolność i wzrasta nasza kreatywność. 

A wy lubicie czasem pobyć sami? 

giphy-downsized (26)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów