Cztery pary zaskarżyły Polskę do Trybunału w Strasburgu. "Chodzi o to, żeby załatwić coś dla całej społeczności"

Redakcja 03.04.2017
Europejski Trybunał Praw Człowieka
Fotografia: East News

Jeśli powtórzy się włoski scenariusz, Polskę być może czeka prawdziwa rewolucja. 

Cztery pary homoseksualne złożyły skargi na Polskę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Domagają się zmiany prawa, które umożliwi im zalegalizowanie związku. 

Osoby homoseksualne zdecydowały się prosić o pomoc Trybunał w Strasburgu, gdy przeszły całą ścieżkę prawną w Polsce. Najpierw zwróciły się do Urzędu Stanu Cywilnego, a gdy ten nie wyraził zgody na ich ślub, skierowały sprawę do sądu okręgowego, a następnie rejonowego. Sprawie przyglądał się nawet Trybunał Konstytucyjny. Kiedy wszystkie drogi zawiodły, zwrócili się do Trybunału w Strasburgu. Ich wysiłki wcale nie muszą pójść na marne, bo taką samą drogę do zalegalizowania związków partnerskich przeszły Włochy. 

Naszym zdaniem ta ścieżka jest dobra, ponieważ pokaże, że łamane jest prawo człowieka w Polsce, czyli prawo do poszanowania życia rodzinnego - powiedział Krzysztof Łoś, który złożył wniosek do Trybunału, a jego wypowiedź przytacza Tvn24.pl. 

"Tu jesteśmy u siebie"

Cztery pary homoseksualne zdecydowały się zaskarżyć Polskę o naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Konkretnie chodzi o artykuły ósmy i czternasty. Dotyczą one naruszenia prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, a także zakazu dyskryminacji. 

Wszystko wskazuje na to, że Polacy idą śladami Włochów. W 2015 roku w Trybunale w Strasburgu zapadł głośny wyrok w sprawie Oliari, który przyczynił się do zmiany włoskiego prawa. Zgodnie z nim, od zeszłego roku pary homoseksualne mogą zawierać związki partnerskie. Być może kolejnym krokiem będzie wprowadzenie równości małżeńskiej. 

Choć Polacy mogliby wyjechać do innego kraju i tam sformalizować swój związek, zależy im, aby zrobić to w kraju, z którego pochodzą. 

Dla nas ważne jest, by doprowadzić do zmian w Polsce. Tu jesteśmy u siebie, tu płacimy podatki, jesteśmy emocjonalnie związani z tym krajem. Podchodzimy do tego ideowo. Nie chodzi nam o to, żeby zabezpieczyć swoje sprawy, ale też załatwić coś dla całej społeczności. Kiedy państwo odmawia nam pewnych praw, to jednocześnie daje innym przyzwolenie na dyskryminowanie nas - powiedział Wojtek Piątkowski, który zaskarżył Polskę, w rozmowie z naTemat.pl. 

Niestety, na wyrok Trybunału trzeba czekać nawet kilka lat. Kolejna zła wiadomość jest taka, że jego orzeczenie nie może zmusić żadnego kraju do zmiany prawa. Oczywiście, obowiązkiem polskich władz jest wykonywanie orzeczeń Trybunału w Strasburgu, ale nie jest to takie proste. Jak informuje prawnik Małgorzata Mączka-Pacholak w rozmowie z naTemat.pl, Rada Europy nie posiada instrumentów, które mogłyby przymusić państwo do wprowadzenia zmian w prawie. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów