Cudze chwalicie, a swego… Brytyjski dziennikarz jest zachwycony Zakopanem

Redakcja 17.02.2017
Zakopane
Fotografia: East News

Aż chce się rzucić wszystko i jechać w Tatry.

Górale tańczący przy ognisku, ból głowy po polskiej wódce, ceny o połowę niższe niż w Alpach. To powinna być wystarczająca zachęta dla brytyjskich fanów narciarstwa do odwiedzenia Polski.

Dziennikarz Rory Boland z Independent.co.uk wybrał się do Zakopanego, aby w końcu nauczyć się jeździć na nartach. Nie spodziewał się, że ten urlop będzie dla niego niezapomnianą przygodą. 

Przed przyjazdem do Polski słyszał wiele dobrego o tatrzańskich trasach, które różnią się od alpejskich. Przede wszystkim na polskich trasach są mniejsze tłumy, a góry mają niepowtarzalny klimat. Tym bardziej zaskakujący jest fakt, że wciąż niewielu zagranicznych turystów odwiedza Zakopane. Ale są również minusy, na przykład - skipassy nie działają na wszystkich stokach, autobusy kursują, jak chcą. Na szczęście te wady znikają w gąszczu plusów.

Tatry
Fotografia: East News

Tanio i pusto

Z punktu widzenia brytyjskiego turysty, Zakopane nie jest miejscem, w którym lokalni biznesmeni i przedsiębiorcy chcą zedrzeć z odwiedzających ostatnie pieniądze, na co często narzekają Polacy. Podobnie zresztą jak na Krupówki w sezonie zimowym -  zdaniem wielu osób przeludnione i przepełnione kiczem. Rory Boland  odniósł zupełnie inne wrażenie.

Oczywiście żadne miasto narciarskie nie może uciec od zagrożenia bycia turystyczną pułapką, ale główna ulica Zakopanego w większości pozostaje nietknięta. Można przechadzać się deptakiem w towarzystwie furmanek, stoisk z lokalnym serem i zaparowanych cukierni wypełnionych po brzegi pączkami – zachwyca się dziennikarz Independent.co.uk.

Na pochwałę zasłużyła również zakopiańska kuchnia - pieczone ziemniaki z jagnięciną - przysmak Górali spożywany przy palenisku. I właśnie aspekt kulinarno-kulturowy wydał się brytyjskiemu publicyście najbardziej fascynujący. Do tego stopnia, że zamiast na narty postanowił wybrać się na wycieczkę do bacówki, aby zobaczyć, jak wygląda produkcja oscypka.

Ser był świeży, lekko słony, a wędzony przez pięć dni miał pyszny posmak dymu. Kupiłem oscypek wielkości butelki wina za 40 złotych. Zakup uczciliśmy wódką. Dwukrotnie – wspomina Rory Boland.

Następnie dziennikarz przez przypadek znalazł się na typowym, góralskim weselu, gdzie upojony domowym alkoholem, podziwiał tradycyjny taniec. I właśnie tatrzańska tradycja uwiodła go najbardziej. Szczególnie, że Rory Boland otwarcie przyznał, że nie jest dobrym narciarzem.

Tatry
Fotografia: East News
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów