Coraz bliżej zakazu słuchania muzyki na rowerze. Ma też ruszyć kampania społeczna

Mateusz Patyk 17.02.2017
Rowerzyści
Fotografia: East News

Możliwe, że już wkrótce wszystkich rowerzystów i rolkarzy w Polsce obejmie zakaz korzystania ze słuchawek.

"Rzeczpospolita" zapytała w numerze z 16 lutego 2017 roku pomysłodawcę zniechęcania cyklistów do słuchania muzyki podczas jazdy, Artura Szałabawkę, o powody tak radykalnego ograniczenia.

Według posła Prawa i Sprawiedliwości poruszanie się po drogach jako niechroniony uczestnik ruchu, przy jednoczesnym korzystaniu z "urządzeń rozpraszających uwagę", jest niebezpieczne. Oprócz własnych obserwacji, posiłkuje się też wynikami raportu z 2016 roku.

Jako kierowca widziałem już wiele niebezpiecznych sytuacji z udziałem osób ze słuchawkami na uszach. Mijając takiego rowerzystę, staram się zachować szczególną ostrożność - mówi "Rzeczpospolitej" Artur Szałabawka.

Według posła rząd powinien przychylić się do jego propozycji i przykładowo zainicjować kampanię społeczną na rzecz tego problemu. Wystosował w tej sprawie specjalną interpelację do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Powołuje się w niej na badania Centrum Profilaktyki Społecznej, z których wynika, że 80 procent rolkarzy i średnio co piąty lub nawet co czwarty rowerzysta jeździ w słuchawkach.

Uszy dookoła głowy

Sondaż "Ryzykowne zachowania na kółkach" przeprowadzony w 2016 roku objął swym zasięgiem 1251 losowo wybranych rowerzystów oraz posiadaczy rolek. 301 aktywnych fizycznie korzystających z wyżej wymienionych środków transportu przepytano w formie ankiet.

W podsumowaniu raportu uznano, że słuchanie muzyki podczas uprawiania sportów na drodze jest "ryzykownym zachowaniem". Z sondażu Centrum Profilaktyki Społecznej wynika też, że za zakazem używania słuchawek na rowerze jest większość zawodowych kierowców.

Jednym z argumentów posła PiS, przytoczonym w interpelacji do MSWiA, jest śmiertelny wypadek rowerzystki z 2015 roku. Chodzi o dziewczynę, która jadąc ze słuchawkami na uszach, wpadła na torowisko w Łodzi. 

Wiceminister infrastruktury, Jerzy Szmit, nie wyklucza prac nad zaostrzeniem przepisów dotyczących rowerzystów. Jedyne, czego potrzeba do ostatecznej decyzji w tej sprawie, to dalszych badań mających ustalić na jak duży wpływ ma słuchanie muzyki w czasie jazdy rowerem na liczbę wypadków.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów