Co sprawia, że ludzie są denerwujący? Przez te zachowania inni mogą przestać nas lubić

Katarzyna Leszczyńska 09.11.2017
Najpopularniejsze rzeczy, które drażnią innych
Fotografia: pexels.com

Ich po prostu nie da się wytrzymać.

Każdego dnia mamy do czynienia z wieloma ludźmi. Oczywiście nie chodzi o rodzinę w domu, do której z reguły jesteśmy przyzwyczajeni. Przede wszystkim mamy do czynienia z innymi w pracy, autobusie, na portalach społecznościowych. Każdy człowiek jest inny. Nie z każdym moglibyśmy utrzymywać dłuższy kontakt, ponieważ bywają osoby, które mają irytujące nas przyzwyczajenia. Są też tacy ludzie, które nie potrafią znieść wydobywanych przez innych dźwięków. Niekiedy my sami drażnimy tych, z którymi mamy kontakt. Portal Bustle.com przygotował listę najbardziej irytujących rzeczy, z którymi możemy się spotkać.

Przerywanie innym

Czasami ludzie nie są nawet świadomi tego, że wchodzą innym w zdanie. Nie jest to jednak grzeczny i kulturalny nawyk. Warto nauczyć się dokładnie słuchać innych ludzi. I nie chodzi tylko o przerywanie swojemu rozmówcy, choć to zdarza się najczęściej. W przypadku dużej grupy ludzi każdy rozmawia z każdym. Bywa tak, że ktoś coś mówi, po czym nagle znikąd zjawia się inna postać, która zaczyna go przekrzykiwać i zwracać na siebie uwagę jego rozmówcy. Taka sytuacja zirytowała by nawet samego Dalajlamę.

Niesprzątanie po sobie

Ta zasada dotyczy przede wszystkim współlokatorów. Nikt nie lubi na każdym kroku natykać się na zużyte chusteczki lub co jakiś czas ślizgać na skórce od banana. Niestety często te sytuacje nie są zależne od nas. Ci, którzy mieszkają z kimś, zdają sobie sprawę, że pewne nawyki współlokatorów są nie do przyjęcia. Sami też powinni uważać na to, czy komuś nie będzie przeszkadzała pozostawiona przez nich tłusta plama. Warto wspólnie przedyskutować oczekiwania co do czystości domu.

Opowiadanie o sobie na portalach społecznościowych

Posty opisujące cały dzień na Facebooku, zdjęcia po przebudzeniu na Instagramie, każdego posiłku na Snapchacie, a do tego narzekające na wszystko wpisy na Twitterze. Każdy ma takiego znajomego, który lubi dzielić się całym swoim życiem na portalach społecznościowych. W większości jednak drażni to pozostałych użytkowników, którzy nie mają ochoty się z tym zapoznawać.

Mówienie tylko o sobie

Są tacy, którzy nie potrafią słuchać innych, a na każdym kroku opowiadają tylko o sobie. Owszem, przyjaciele są od tego, żeby słuchać o naszych przeżyciach, jednak nie możemy ich nimi ciągle zadręczać, nie wspominając już o tym, że od czasu do czasu wypada i nam zamienić się w słuchacza. A już nie może być nic gorszego od ciągłego od pokazywania, że nam przytrafiło się to samo lub coś znacznie gorszego i bagatelizowania problemów innych ludzi.

Ciągłe spóźnianie się

Oczywiście można się od czasu do czasu spóźnić w jakieś miejsce, bo np. staliśmy w korku lub zatrzymała nas pilna sprawa. Problem pojawia się wtedy, gdy spóźnianie się wchodzi nam w krew, a ludzie zaczynają traktować je jak naszą drugą naturę. Wówczas jedyne, co możemy zrobić, to rozdrażnienie osoby, która czeka na nas godzinami. Zwłaszcza jeżeli spotykamy się z nią często i za każdym razem przychodzimy spóźnieni.

Ciągłe siedzenie przy telefonie

Nie ma nic gorszego od nieustannego sprawdzania Facebooka, gdy jesteśmy w towarzystwie. Przecież znajomi spotykają się z nami po to, żeby wspólnie spędzić czas, a nie nieustannie wpatrywać się w telefon. Lub też patrzeć, jak my to robimy. Zatem pytanie o hasło do Wi-Fi jest naprawdę niestosowne. Podobnie jak spotkania rodzinne, na których jedyną formą kontaktu jest pisanie wiadomości przez Messengera.

Żucie z otwartymi ustami

Nie ważne, czy jest to guma do żucia, czy kawałki jedzenia. Przeżuwanie z otwartymi ustami nie jest czymś, czym powinniśmy się chwalić naszym towarzyszom. To powinno być wpojone od dziecka jako dobre wychowanie, jednak nie każdego najwidoczniej dotyczy. Są osoby, które po prostu nie potrafią jeść kulturalnie, co chwilę pomlaskując, co łączy się z rozdrażnieniem ze strony ludzi, którzy je otaczają.

Gdy irytacja sięga sufitu, a wszelkie dyskretne wskazówki nie pomagają, chyba nadchodzi czas na poważną rozmowę. Lepiej wziąć irytującą osobę na bok i szczerze jej powiedzieć, co jest nie tak, niż doprowadzić do sytuacji, gdy ktoś prędzej czy później ją ośmieszy publicznie.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów