Co się stanie po śmierci królowej Elżbiety? Ministrowie ćwiczyli wdrożenie tajnego planu

Magdalena Barszczak 01.07.2018
królowa Elżbieta II
Fotografia: AFP/EAST NEWS

To pierwsza taka sytuacja.

92-letnia Elżbieta II to najdłużej panująca monarchini na świecie. Znana jest z tego, że trzyma się ustalonego planu i nigdy nie odwołuje swojego uczestnictwa w ważnych uroczystościach państwowych. Nic dziwnego, że kolejne wzmianki o gorszym stanie zdrowia królowej są traktowane poważnie. Na tyle, że brytyjscy ministrowie przećwiczyli wdrożenie planu na wypadek jej śmierci.

Zobacz także: "Niesmaczna, tandetna i niepotrzebna". Wielkie oburzenie po premierze książki o życiu seksualnym królowej

Tajny plan na wypadek śmierci królowej 

„The Sunday Times” donosi, że to pierwszy raz, gdy ministrowie zebrali się na takich „próbach żałoby”. Przećwiczenie procedur odbyło się po ostatniej niedyspozycji Elżbiety II, z powodu której ominęła ją uroczystość w katedrze św. Pawła. Według Pałacu Buckingham nie były to poważne dolegliwości, rząd jednak woli dmuchać na zimne.

Dziennikarze opisują tzw. D+1, czyli dzień po śmierci królowej. Co czeka wtedy Brytyjczyków? Informacja jako pierwsza dotrze do osobistego sekretarza królowej Christophera Geidta, który przekaże ją premierowi. Według "The Guardian" użyje specjalnego kodu, by nie wzbudzać sensacji. Będzie nim fraza: "Most London Bridge jest opuszczony". O śmierci Elżbiety II dowiedzą się też agencje informacyjne i BBC.

Następnie wiadomość zostanie przesłana rządom 15 krajów, których zwierzchnikiem jest Elżbieta II oraz 36 państwom Wspólnoty Narodów. W ciągu kilku godzin od śmierci monarchini odbędzie się spotkanie parlamentu, który uczci pamięć królowej. W ciągu 24 godzin dojdzie natomiast do oficjalnej proklamacji księcia Karola na króla Wielkiej Brytanii. W kwietniu 2018 roku królowa potwierdziła, że na brytyjskim tronie po jej śmierci zasiądzie właśnie jej najstarszy syn.

Według tajnego planu pogrzeb królowej Elżbiety miałby się odbyć w 9. dniu po jej śmierci.

Zobacz także: Księżna Kate miała łatwiej. Dlaczego królowa chłodno traktuje Meghan?

Zobacz, jak wyglądał ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle:

Autor: Magdalena Barszczak

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów