Zostawianie kubka w pracy na noc przy biurku to bardzo zły pomysł. Z tego jednego powodu

Anna Respondek 10.01.2018
Czy można zostawiać kubek w pracy?
Fotografia: Pexels

Według mikrobiologa to wręcz niebezpieczne. 

Walka o kubki w pracy to coś, co zna każdy z nas, albo przynajmniej większość. Czy to przyniesione z domu, czy to firmowe, znikają w zastraszającym tempie kamuflowane w pracowniczych szafkach. Ale czy aby na pewno nawet pozostawione na biurku są bezpieczne? Okazuje się, że nie, a przekonuje o tym pewien mikrobiolog. 

Charles Gerba to profesor z Uniwersytetu w Arizonie na co dzień zajmujący się mikroorganizmami, z którymi stykamy się każdego dnia. W ramach jednego z eksperymentów Gerba postanowił zebrać próbki z ponad pięciu tysięcy kubków pracowników biurowych. Tego, co zobaczył pod mikroskopem, nie spodziewał się nawet on sam. Okazało się, że na naczyniach tych znajdują się całe chmary bakterii, poczynając od tych pochodzących z łazienek, a kończąc na tych, które żyją na sprzętach elektronicznych. 

To badanie pokazuje, że skażenie może rozprzestrzeniać się w miejscu pracy, podczas gdy pracownicy odgrzewają sobie lunch, robią kawę czy po prostu piszą coś na klawiaturze - podkreślał w opublikowanych badaniach. 

Pomimo tego, że wydaje nam się, że kubek jest czysty, nadal znajduje się na nim wiele drobnoustrojów. Co więcej, według Gerba nie pomaga nawet mycie w pracowniczych kuchniach. 

Bakterie z grupy coli były obecne na 20 procentach kubków przed ich umyciem oraz na 100 procentach kubków po ich umyciu przy pomocy wspólnego kuchennego zmywaka. Przed myciem na żadnym z kubków nie wykryto pałeczki okrężnicy (E. coli). Po umyciu na 20 procentach kubków wykryto pałeczkę okrężnicy - zaznaczył. 

Według profesora swój ukochany kubek najlepiej codziennie zabierać do domu. Nie należy również myć go gąbką znajdującą się w zlewie w pracy. Aby pozbyć się najgroźniejszych organizmów należy wyparzyć go w wodzie o temperaturze przynajmniej 60 stopni. 

200w_d (10)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów