Co buty mogą powiedzieć o swoim właścicielu? Naukowcy wyjaśniają, w jaki sposób świadczą o naszej osobowości

Katarzyna Leszczyńska 07.12.2017
Co mówią o nas nasz buty?
Fotografia: pixabay.com

Stare buty nie muszą być złe. 

Buty nosi każdy człowiek. Oczywiście wszyscy wybieramy je według własnych upodobań. Okazuje się, że dzięki temu mogą one powiedzieć o nas naprawdę wiele rzeczy. Wśród nich znajduje się styl, zamożność, a nawet nasz charakter. Zdaniem amerykańskich naukowców zaledwie cztery cechy obuwia mówią niemal wszystko o jego właścicielu.

Badanie przeprowadzili naukowcy z Kansas. Wybrali oni 208 uczestników eksperymentu, którzy mieli wypełnić kwestionariusz osobowy. Następnie sfotografowali ich buty. W kolejnym etapie badania studenci musieli wydedukować, jacy są właściciele poszczególnych par obuwia. Wyniki okazały się zaskakujące. Osobowość na podstawie butów można określić z dokładnością aż do 90 procent.  

Niektóre wyniki eksperymentu są oczywiste. Drogie buty świadczą oczywiście o zasobności portfela ich właściciela. Obuwie z najwyższych półek zawsze robi dobre wrażenie. Nie trzeba się jednak przejmować brakiem markowego znaczka na bucie. Jakiegokolwiek obuwia sportowego byśmy nie ubrali, będziemy postrzegani z luzem i odbierani przede wszystkim pozytywnie.

Sportowe buty świadczą o luzie

Co buty mówią o swoim właścicielu?

Jeżeli nasze buty mają ekstrawagancki wygląd możemy być ekstrawertykami. Tego typu ludzie lubią zwracać na siebie uwagę wyglądem. Buty o wysokości za kostkę natomiast kojarzą się innym z agresywnym nastawieniem. Ludzie spokojni zazwyczaj noszą obuwie, które sprawia wrażenie ciasnego. Charakter ludzi można też wywnioskować po wyglądzie butów. Jeżeli są zbytnio wypielęgnowane, może to świadczyć, że ich właściciel boi się odrzucenia. Dlatego też stara się dbać o wygląd. Jeżeli natomiast nosimy stare buty, ale są one zadbane – można wywnioskować, że jesteśmy sumienni.

Stare i brudne obuwie kojarzy się oczywiście negatywnie. Zazwyczaj ludzie, którzy nie dbają o swoje buty, traktowani są jakby w rzeczywistości nie dbali o higienę. Główną rzeczą, jaką określa nasze obuwie, jest oczywiście styl. Warto wziąć pod uwagę, że odpowiednio dobrane buty mogą uratować lub całkowicie zniszczyć naszą stylizację. 

Buty mówią wiele o swoim właścicielu
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów