Wydało się, co Polacy robili w czasie izolacji! "Sytuacja wywołała w nas stres i niepokój"

Dziewczyna uśmiechnięta po treningu przed laptopem ogląda film lub serial na dywanie w swoim domu
Fotografia: Shutterstock

Izolacja przez kilka miesięcy wymusiła na nas oddanie się zajęciom w domu. Co najchętniej robiliśmy w tym czasie? Oto wyniki ankiety!

Rząd luzuje obostrzenia, w związku z czym możemy powoli wracać do normalności. Najważniejsze jest to, że w końcu możemy wyjść z domu na spacer lub do restauracji. Kilka miesięcy spędziliśmy bowiem w izolacji, z obawy przed zakażeniem koronawirusem. W sieci pojawiało się wiele pomysłów na to, co robić, gdy musimy siedzieć w domu. Okazuje się, że najchętniej oddawaliśmy się oczywiście rozrywce. Marka VOX przygotowała raport, z którego możemy dowiedzieć się, co tak naprawdę Polacy robili podczas izolacji.

Zobacz także: Dokąd pojedziemy na wakacje 2020? Zbadano plany podróżnicze Polaków!

Co Polacy robili w czasie izolacji? To były nasze ulubione zajęcia

Pandemia koronawirusa sparaliżowała wiele branż i wymusiła na nas zmianę różnych planów. To plus izolacja sprawiły, że nasza psychika niestety jest obecnie w gorszym stanie.

Okazuje się, że całą tę sytuacją najgorzej zniosły osoby w wieku 25-34 lat. Wśród badanych z tej grupy wiekowej, aż 56% stwierdziło, że zniosło pandemię "źle", "bardzo źle" lub "tak sobie". Spośród wszystkich respondentów aż 40% wskazało, że "tak sobie" poradziło w tej sytuacji. 

W związku z wszechobecną paniką, obawą przed zakażeniem i zamknięciem w domu, Polacy próbowali na wszelkie możliwe sposoby oderwać się od rzeczywistości. Jakie zajęcia były ich ulubionymi? Oczywiście przede wszystkim rozrywka!

Polacy, zmuszeni do tego, żeby zamknąć się w domach i poddać izolacji, w pierwszych tygodniach pandemii musieli zupełnie przeorganizować swoje życie. Cała sytuacja wywołała w nas ogromny stres i niepokój. Rozrywka pomaga nam je rozładować: gdy na zewnątrz jest niebezpiecznie, w domu możemy się zrelaksować i zrobić wszystko, by trochę uspokoić nerwy. Naszą przestrzeń domową konstruujemy w końcu w taki sposób, by była nastawiona przede wszystkim na odpoczynek - mówi dr Konrad Maj, psycholog społeczny, SWPS.

Aż 56% respondentów przyznało, że tempo ich życia podczas izolacji stało się wolniejsze. Oto lista ulubionych zajęć Polaków podczas izolacji:

  • oglądanie filmów i seriali - 58% badanych
  • porządki w domu - 35%
  • czytanie książek - 30%
  • gotowanie i pieczenie - 30%
  • zabawa z dziećmi - 21%
  • gry wideo lub planszówki - 16%
  • aktywność fizyczna - 16%

Trzeba przyznać, że w mediach społecznościowych dało się zauważyć te tendencje i zainteresowania. Wielu z nas decydowało się wręcz na całe maratony z ulubionymi filmami. Urządzaliśmy seanse z "Harrym Potterem" oraz "Władcą Pierścieni". Inni zamieniali się w prawdziwych masterchefów, pichcąc egzotyczne dania i wypiekając świeże pieczywo w domowym zaciszu. Nie da się ukryć, że trochę będzie nam tego brakowało.

Zobacz także: To najbardziej trafna przepowiednia dotycząca koronawirusa. Zdradza, co czeka nas w przyszłości

W dzisiejszych czasach jedyne podróże, jakie możemy odbyć, to te palcem po mapie. Alternatywą mogą być... seriale idealne dla tych, którzy tęsknią za wycieczkami!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów