Claudia Schiffer, Cindy Crawford i inne. Tak wyglądały supermodelki lat 90., zanim stały się sławne

Patryk Chilewicz 08.12.2016
Cindy Crawford
Fotografia: Herb Ritts Foundation

Fundacja imienia Herba Ritssa opublikowała zdjęcia, na których widać jak wyglądały przed osiągnięciem międzynarodowego sukcesu.

Herb Ritts to postać kultowa w świecie fotografii. Artysta do swojej śmierci w 2002 roku sfotografował praktycznie wszystkie gwiazdy światowego formatu. Miał w sobie niezwykłą umiejętność wychwytywania osobowości tuż przed startem ich karier lub na początku międzynarodowej sławy. 

Fotograf był świadkiem początku kariery Madonny (stworzył sesję na okładkę płyty „True Blue" z 1986 roku) czy Brooke Shields, którą pokazał w swoim obiektywie na okładce „Elle" z 1981 roku. Co ciekawe, nie wszystkie prace Rittsa ujrzały światło dzienne.

Po jego śmierci utworzono fundację jego imienia, która zajmuje się trzymaniem pieczy nad jego pracami, a także wsparciem finansowym badań nad powstrzymaniem HIV/AIDS, co było zresztą powodem śmierci artysty. Fundacja postanowiła pokazać zdjęcia ikon modelingu lat 90., które Herb Ritts uchwycił - jak to miał w zwyczaju - tuż przed wybuchem światowego szału na nie. Wśród nich znalazły się Christy TurlingtonCindy CrawfordClaudia Schiffer czy Helena Christensen.

Turlington była jedną z pierwszych kobiet, które zaczęto publicznie nazywać supermodelką. Wielką sławę zyskała dzięki kampaniom dla Calvina Kleina czy Chanel, a dziś z powodzeniem rozwija własną markę kosmetyczną. Crawford to jedna z najbardziej znanych modelek lat 90. Popularność zdobyła dzięki współpracy z Versace, a dziś wspiera w modelingu swoją 15-letnią córkę Kaię. Schiffer, piękność z Niemiec, jest nazywana najważniejszą modelką Chanel, lecz znana jest także z gościnnego udziału w filmach czy reklamie Pepsi. 

Christensen, Dunka, to muza takich domów mody, jak Dior, Armani czy Lanvin. Dziś zdarza jej się występować w filmach, ma na koncie m.in. udział w filmie Roberta Altmana ("Prêt-à-Porter").

Zobacz supermodelki w obiektywie Herba Rittsa

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów