Ciąg tych trzech znaków może nie tylko zawiesić, ale nawet zepsuć iPhone'a

Mateusz Patyk 19.01.2017
Iphone
Fotografia: Pixabay

Biała flaga, cyfra zero i tęcza - tylko tyle wystarczy, by w jednej chwili telefon komórkowy przestał reagować na jakiekolwiek polecenia.

Błąd w oprogramowaniu iOS po raz pierwszy odkrył autor kanału na YouTube'ie "EverythingApplePro". Jak podał na swojej stronie serwis Mashable.com, to on zauważył, że dzięki prostej kombinacji trzech znaków można zablokować, zamrozić, spowolnić, a nawet trwale uszkodzić iPhone'a. Nie trzeba nawet wejść w "zainfekowaną" emoji wiadomość. Smartfon zawiesi się już w momencie otrzymania samego powiadomienia, że coś przyszło na telefon.

Jest też pewien haczyk. Pierwszym zastrzeżeniem youtubera jest to, że ten sposób nie działa na najnowszej wersji systemu iOS 10.2.1, a jedynie na wcześniejszych kompilacjach 10.0 i 10.1.1. Aby więc się ustrzec przed niechcianymi problemami, należy pamiętać o jak najszybciej aktualizacji. Ponadto nie jest możliwe proste przekopiowanie trzech znaków z poziomu telefonu. Należy wcześniej zalogować się na konto iCloud, wkleić ciąg symboli do Notatek dostępnych online, a następnie otworzyć plik na swoim urządzeniu mobilnym.

Flaga Tęcza Emoji
Fotografia: theapplepost.com

Drugi sposób

Jeżeli użytkownik ma nowszą wersję iOS, wielokrotne powielenie wzoru trzech znaków, a następnie wysłanie ich do odbiorcy jest w stanie znacznie zwolnić działanie systemu, a nawet uniemożliwić korzystanie z niego. Amerykański internauta w opisie swojego filmiku podaje również link do strony, gdzie można pobrać śmiertelną kombinację emoji.

Sposób, który działa również w nowszych wersjach systemu iOS, też znajduje się na powyższej stronie, napisanej przez programistę o nicku Preston159. Trzeba ją tylko otworzyć przez mobilną przeglądarkę. Plik zawierający potrzebne emotikony jest w postaci typowej wizytówki, którą należy otworzyć i zapisać na dysku iCloud. Następnie przy pomocy polecenia "Udostępnij" trzeba wybrać usługę "Wiadomości" i voilà.

Kto by pomyślał, że próba wymuszenia na iPhone'ie pokazania flagi w kolorach tęczy spowoduje tyle kłopotów! A wszystko przez to, że w normalnych okolicznościach smartfon rozumie połączenie białej flagi z symbolem tęczy jako polecenie do wyświetlenia... tęczowej flagi. System wykorzystuje w tym celu ukryty znak o dziwnym kodzie "VS16". Niestety, na drodze do wykonania tego zadania stoi cyfra "0", no i zaczyna się problem.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów