Internautka wstawiła zdjęcie "7 godzin przed próbą samobójczą". Chciała pokazać, że choroba psychiczna nie zawsze jest widoczna

Katarzyna Leszczyńska 02.10.2017
Zaburzenia osobowości nie są widoczne gołym okiem
Fotografia: pexels.com

Osoby chore mogą wpaść w depresję w ciągu jednej chwili. 

Zazwyczaj, gdy myślimy o ludziach, którzy próbują popełnić samobójstwo, widzimy osoby smutne, które wrzucają czarno-białe zdjęcia i cały czas płaczą. Nie zdajemy sobie zazwyczaj sprawy z tego, że nasza uśmiechnięta koleżanka za chwilę może mieć myśli samobójcze i potrzebuje naszej pomocy.

Jedna z internautek, Milly Smith, opublikowała na swoim Instagramie zdjęcie, które zrobiła na kilka godzin przed próbą samobójczą. Fotografia przedstawia młodą, uśmiechniętą dziewczynę. Jedynie podpis wzbudza zdziwienie: „zrobione 7 godzin przed próbą odebrania sobie życia”.

Milly Smith cierpi na zaburzenia osobowości. Oznacza to, że codziennie może mieć wahania nastrojów i z euforii przechodzić w stan depresji. Według National Institute of Mental Health zaburzenia osobowości oznaczają „poważne zaburzenie umysłowe, charakteryzujące się ciągłą zmianą nastrojów, zachowania, samoświadomości oraz funkcjonowania”.

Smith napisała, że nie zdawała sobie sprawy z tego, jak potoczy się jej dzień. Od samego początku czuła się dobrze, spędzała czas z rodziną, z czego była bardzo zadowolona. A w nocy trafiła do szpitala z powodu przedawkowania leków. Cały następny tydzień spędziła w szpitalu. Swój post wstawiła w celu uświadomienia ludzi na to, że depresja nie musi być widoczna od razu, a ludzie cierpiący na zaburzenia osobowości czują się przerażeni i samotni.

Samobójca nie tylko płacze. Ten, kto ma problemy z życiem, może długo budować swój świat, aż do momentu pęknięcia, kiedy podejmuje ślepe decyzje, podczas gdy jego syn śpi w tym samym domu, a kochający partner kilka godzin wcześniej całował go na dobranoc. Musimy nauczyć się nie ignorować tendencji samobójczych. Słuchając i ucząc się nawet najmniejszych oznak, możemy uratować komuś życie.

Choroby psychicznej nie da się zobaczyć. Jedyną możliwością pomocy jest poznanie drugiej osoby i dokładne słuchanie jej. Jak widać, pozory mogą nas bardzo zmylić. Post Milly Smith powinien uświadomić wszystkich, jak ważna jest pomoc człowiekowi, który ma depresję lub zaburzenia osobowości.

Zaburzenia osobowości to bardzo ciężka choroba
Fotografia: pexels.com
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów