Zadanie w podręczniku dla piątoklasistów oburzyło internautów. Chłopcy i dziewczynki dostali jego różne warianty. "Szok"

Katarzyna Leszczyńska 11.10.2017
Zadanie w szkole podzieliło chłopców i dziewczęta
Fotografia: pexels.com

Podział dzieci ze względu na płeć podczas lekcji.

Nowe podręczniki szkolne wzbudzają wiele kontrowersji. Okazuje się, że nie bez powodu. W jednej z książek dla piątoklasistów ze szkół polonijnych pojawiło się zadanie, które dyskryminuje kobiety. Jego autorka podzieliła w nim chłopaków i dziewczyny, każdemu z nich dając inne wyzwanie. Na profilu na FacebookuSeksizmu naszego powszedniego” ukazało się zdjęcie powyższego zadania.

Widzimy wyraźnie, że zadanie jest podzielone na dwie części. Chłopaki mają przygotować logistycznie wyprawę morską śladami Krzysztofa Kolumba. Rola dziewcząt natomiast sprowadza się do zapoznania z przyprawami, na których temat mają porozmawiać ze swoimi mamami. Następnie przed klasą będą musiały zaprezentować ich przydatność w cukiernictwie. Wśród internautów zawrzało.

Jest kilka rzeczy gorszych od seksizmu, m.in.: utrwalanie i ignorowanie go.

Szok, jak autorce mogło przyjść do głowy dzielenie zadań w podręczniku według płci? W jakim kraju wychowała się ta pani?

Proponuję pójść dalej we wczuwaniu się w odległe czasy, jak piszą niektórzy, czy w statystykę. Zadanie dla białych: skompletuj załogę statku niewolników i jakich narzędzi użyjesz, żeby poradzić sobie z buntem. Zadanie dla czarnoskórych: jak najlepiej zbierać bawełnę, żeby nie dostać batem. Przecież nic w tym nadzwyczajnego, prawda?

Tłumaczenia autorki podręcznika

Autorka książki, Małgorzata Pawlusiewicz, wypowiedziała się na ten temat na prośbę Gazety.pl. Kobieta tłumaczy, że w żaden sposób nie chciała deprecjonować dziewcząt oraz jest to jedyne zadanie w jej podręczniku, w którym następuje podział ze względu na płeć.

Podczas lekcji czytany był tekst i omawiane warunki trudnej wyprawy. Na zakończenie padło pytanie: "Czy chcielibyście zaciągnąć się na statek Krzysztofa Kolumba?". Chłopcy z uśmiechem podejmowali to wyzwanie, natomiast dziewczynki nie wykazywały ochoty na podjęcie tak wielkiego ryzyka. Precyzując więc zadanie wzięłam pod uwagę ich wolę.

Okazuje się, że w dalszej części podręcznika znajdują się informacje na temat kobiet, które zasłużyły się w polskiej historii, m.in. Maria Skłodowska-Curie oraz żołnierki z Powstania Warszawskiego. Zadanie dzielące chłopaków i dziewczyny pozostawiło jednak olbrzymi niesmak wśród internautów. Być może warto zmienić jego treść w podręczniku, żeby w przyszłości nie budził już tylu kontrowersji.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów