Chcieli oszczędzić na wymianie tabliczek więc zmienili nazwę ulicy na taką samą. Teraz mają problemy

Redakcja 23.03.2017
Kruklanki
Fotografia: www.facebook.com/Gmina-Kruklanki

Radni z Kruklanek przekombinowali zmieniając nazwę ulicy z 22 lipca na...22 lipca. 

PRL-owską nazwę ulicy 22 lipca w ramach dekomunizacji zmieniono na 22 lipca. 

W Kruklankach na mazurach jedna z ulic od połowy lutego ma nową nazwę, która brzmi identycznie jak poprzednia. Nikogo więc nie powinno dziwić, że mieszkańcy błyskawicznie się do niej przyzwyczaili. 

Do zmiany nazwy doszło w ramach dekomunizacji, czyli obowiązkowej zmiany nazw propagujących komunizm. Pierwotnie nazwa ulicy związana była ze świętem Odrodzenia Polski obchodzonym 22 lipca w okresie PRL, na pamiątkę rzekomej rocznicy ogłoszenia manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Jak przekonują mieszkańcy Kruklanek, ponieważ święto już dawno zostało zniesione, nazwa nie budzi już żadnych kontrowersji. Co więcej, dziś symbolizuje obchodzone przez Kościół święto świętej Marii Magdaleny.

Pomysł zrodził się przede wszystkim z tego, że chcieliśmy zaoszczędzić naszym mieszkańcom kosztów, czasu i chaosu związanego z taką właśnie zmianą - powiedział wójt gminy Kruklanki Bartłomiej Kłoczko w rozmowie z Tvn24.pl. 

Sądowa walka

Gdy wydawało się, że wszystko pozostanie "po staremu", wojewoda warmińsko-mazurski dokładnie przejrzał kalendarz i podjął decyzję o uchyleniu uchwały rady gminy. Jego zdaniem, ulica 22 lipca nie może zmienić nazwy na...22 lipca. 

Mieszkańcy gminy Kruklanki nie chcą pogodzić się z decyzją wojewody. Jak podkreślają, wiele osób nie ma pojęcia skąd wzięła się nazwa ulicy i oczekują, że pozostanie niezmieniona. Co więcej, podkreślają, że w tym dniu wydarzyło się wiele ważnych rzeczy, do których wprost można się odwoływać. Jak podaje Tvn24.pl, gmina nie wyklucza, że sprawę skieruje do sądu i to jeszcze przed 22 lipca. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów