Chciał mieć selfie z 200-letnią rzeźbą. Bezpowrotnie zniszczył dzieło sztuki

Redakcja 20.02.2017
"Śpiący Satyr"
Fotografia: East News

Choć Satyry uchodziły za nieprzyjazne ludziom, w rzeczywistości jest odwrotnie. 

"Śpiący Satyr" oryginalnie powstał około drugiego wieku przed Chrystusem. Stworzony z marmuru, prawdopodobnie przez mistrza greckiego, przedstawia pijanego Satyra, który odpoczywa po libacji. Rzeźba została odnaleziona w Rzymie w 17. wieku, bez nóg. Fragmenty kończyn uzupełnił jeden z  najwybitniejszych ówczesnych artystów Giovanni Lorenzo Bernini. 

W 19. wieku powstała replika "Śpiącego Satyra", która stoi przy Akademii Sztuk Pięknych di Brera w Mediolanie. I to właśnie to dzieło, choć mniej cenne niż oryginał, zostało potraktowane wyjątkowo brutalnie. Jeden ze studentów chciał zrobić sobie wyjątkowe selfie. Rzeźba wydała mu się tak zabawna, że postanowił, że usiądzie Satyrowi na kolanach. 

"Śpiący Satyr"
Fotografia: screen z YouTube.com

Przeznaczenia nie da się oszukać

Niestety okazało się, że replika nie jest tak solidna, jak oryginał, który znajduje się w muzeum z Monachium. Satyr wzorem starożytnej rzeźby został pozbawiony nogi. Kiedy tę zbrodnię odkryli pracownicy ochrony uczelni, oczywiście byli w szoku. Na nagraniu kamery zobaczyli, jak młody miłośnik autoportretów i sztuki spada razem z kamienną nogą na ziemię. 

Nie wiadomo jednak, czy pechowemu studentowi udało się zrobić wymarzone zdjęcie. Nie bez powodu w każdym muzeum widnieją znaki ostrzegawcze - nie dotykać eksponatów. Prawdopodobnie cena za naprawę "Śpiącego Satyra" nie była tak duża, jak stres winowajcy. Ale ten anonimowy złoczyńca dołączył do grupy ludzi, którzy ryzykują życiem, zdrowiem i dobrem ogólnym dla najlepszego selfie w sieci.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów