Cały świat głowi się nad nową zagadką. Jakie słowo słyszysz?

Magdalena Barszczak 18.05.2018
kobieta słuchająca czegoś
Fotografia: Shutterstock.com

Internauci są podzieleni.

Pamiętacie słynną sukienkę albo buty? Internauci spierali się, jakiego są koloru. Tym razem oszaleli na punkcie nowej zagadki. Zamiast wzroku trzeba wytężyć słuch.

Zobacz także: Jakiego koloru są te buty? Internauci mają z tym problem

W internecie pojawiło się nagranie z internetowego słownika vocabulary.com. W sieci zamieścił je Roland Szabo, który twierdzi, że słychać na nim słowo "laurel". Jego zdziwienie było ogromne, kiedy rzesza komentujących miała inne zdanie. Problem postanowiono rozstrzygnąć także w telewizyjnym studiu. 

"Laurel" czy "yanny" - jakie słowo słyszysz?

Eksperci nie mają wątpliwości - zagadka nie ma poprawnego rozwiązania. To, jakie słowo słyszymy, zależy od częstotliwości, z jakiej nadawany jest sygnał. 

Jody Kreiman z Uniwersytetu Kalifornijskiego uważa, że głoski możemy słyszeć nieco inaczej, ponieważ są do siebie bardzo podobne. Bharath Chandrasekaran z University of Texas wskazuje na zanieczyszczenie nagrania. Przez to nasz mózg musi sam się domyślić, co słyszy. Lars Riecke, neurokognitywista z Maastricht University zapewnia z kolei, że każdy z nas może inaczej odbierać to, co słyszy.

A wy co słyszycie na nagraniu?

Zobacz także: Słynna biało-złota sukienka powraca. Naukowcy mają nowe wyjaśnienie dotyczące innego postrzegania jej kolorów

Autor: Magdalena Barszczak

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów